NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » ANTENY » ANTENA LPDA 2M/70CM

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 2 / 2    strony: 1[2]

Antena LPDA 2m/70cm

  
SP5IS
12.11.2017 18:49:05
poziom 4



Grupa: Użytkownik

QTH: Młodzieszyn

Posty: 220 #2485951
Od: 2014-1-30
    sp9fys pisze:

    Faktycznie jest trochę zamieszania.
    strzałka Elementy mogą być byc nieizolowane (w pełnym kontakcie z metalowym nosnikiem) - przechodzące przez boom lub leżące na nim na metalowej podkładce, odizolowane od nosnika - bez elektrycznego przejscia pomiędzy boomem a elementem i częsciowo izolowane - tak jak na zdjęciu. Trzeba wiedzieć, że prąd w.cz.zachowuje trochę inaczej niż prąd stały albo o niskich częstotliwościach. Takie połączenie jak na zdjęciu jest de facto jedynie kontaktem omowym z niewielkim wpływem na własności elektryczne anteny. Krytyczna jest tu odległość tego elementu od boomu, im mniejsza, tym poprawka którą trzeba dodać do podanej długości elementu - większa (jest tzw. boom correction).
    Przyjęło się, że połączenie częściowo izolowane traktuje się jako izolowane chociaż to duże uproszcenie.
    Faktem jest, że takie uproszczenie daje się zastosować jedynie do niektórych mało wymagających typów anten. Anteny DK7ZB akurat takie są i "dają radę". Anteny zaprojektowane w oparciu o inne kryteria wymagają uwzglednienia nawet takich połączeń jak "częściowa izolacja".

    strzałka Jako nośnik możesz użyć profilu w dowolnym kształcie: kwadratowym, prostokątnym, wielokątnym, okrągłym itd. Kształt boomu nie ma wpływu w zdroworozsądkowych granicach na własności anteny. Dla anten DK7ZB użyjesz dowolnego profilu i jeżeli tylko elementy będą mocowane w dostatecznie dużej odległości od niego - arbitralnie przyjmuje się, że jest to 1/2 średnicy nosnika - to poprawki na jego obecność przyjmować dla tego typu anten nie trzeba. Wybór kształtu zależy od Ciebie. Popularny jest profil kwadratowy ze względu na dostępność podkładek mocujących. Ja używam rur okrągłych bo maja lepsze własności mechaniczne (boom jest lżejszy przy tym samym przekroju) i łatwo do niego mocować typowe uchwyty elektryczne lub wod/kan jako podkładki izolujące.

    Końcowa uwaga- jeżeli uzyjesz profilu kwadratowego na nośnik i "fabrycznej" podkładki o małej grubości (zwykle są produkowane takie odsuwające element o 2-3mm), to oczywiści musisz uwzględnić boom correction - wyliczyc samodzielnie albo odszukac w źródłach dla swojej anteny. Jeżeli użyjesz uchwytów rur pneumatycznych (drogie! ale bardzo solidne) to b.c. nie trzeba uwzględniać.



Dziękuję, troche rozjaśniło temat.
_________________
Sebastian SP5IS
  
Electra16.04.2024 08:34:00
poziom 5

oczka
  
sq3dzw
22.02.2018 11:13:11
Grupa: Użytkownik

QTH: Gniezno/Poznań

Posty: 4 #2520564
Od: 2010-3-27


Ilość edycji wpisu: 1
Witam.
Kilka lat temu wykonałem taką antenę w wersji 9-elementowej, według opisu ze strony:
http://www.radio-foto.eu/radio/lpdadual.pdf
Zmodyfikowałem mocowanie anteny, uchwyt zrobiłem w połowie długości nośników a nośniki były odizolowane od masztu.
Na 2m pracowała bardzo dobrze, za to na 70cm miała "dziwną" charakterystykę kierunkową - występowały dwa maksima nie pokrywające się z osią anteny.
Dla optymalnego zestrojenia trzeba było ustawić różną odległość między nośnikami z przodu (od strony zasilania) i z tyłu anteny.
Jak to wygląda w Waszych antenach?

_________________
http://www.sp3yde.pl

Przejdz do góry strony<<<Strona: 2 / 2    strony: 1[2]

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » ANTENY » ANTENA LPDA 2M/70CM

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny