HOME » TECHNIKA, KONSTRUKCJE AMATORSKIE » ODSZUKANIE "ZIMNEGO LUTU"

Odszukanie "zimnego lutu"

SQ7PGO
23.02.2012 00:23:43

QTH: lokator: JO92OB

Od: 2010-6-19

Bardzo prosze koledzy o nie wyszukane dywagacje na temat PA w SSB czy FM ale o podpowiedź co wam specjalistom mówi intuicja - gdzie tego szukać : czy w samym PA czy w driverze czy tez po całym radiu. Juz pisałem to FT-840 - jest u mnie na próbę i dlatego nie bede go oddawał do serwisów i nie mam litości bo to egzemplarz niepewny i niezbyt cenny.
Yaesu jak to yaesu ma swoje liczne niedoróbki fabryczne. Sam sie dziwie jak taka firma mogła wypuścić w świat taki oto bubel. Przy przepatrywaniu obwodów w moim radiu znalazłem ciekawy przypadek: miałem kłopoty w przełączaniu anten z A na B. Na początku działało a po kilku miesiącach przestało. Okazało sie że przekaźnik od anteny A miał fabrycznie podwinietą na płask nóżkę od cewki. Na szczęście była podwinięta/wywinięta na zewnątrz przekaźnika to i dopatrzyłem. Gdyby była do wewnątrz to nie wiem jak to znaleźć.
Tylko sie zastanawiam jak to W OGÓLE MOGŁO DZIAŁAĆ ??
Takie oto kwiatki są w naszych fabrycznych radiach.
Czy z każdym takim drobiazgiem latac do serwisu? albo sondy Wcz uzywać? Niewiele by tu dała.
Uważam że i tutaj jest coś podobnego ale nie w przekaźnikach bo PTT i reszta jest OK. Jeszcze raz powtarzam : jak mu przyłożę pięścią to działa na 100%.

kumoo -
Witam.

Jest kilka metod wyszukiwania "zimnego lutu" w serwisie zazwyczaj wykorzystuję do tego aerozol ( http://allegro.pl/zamrazacz-freeze-55-400-ml-super-cena-13-99-i2120082976.html )ale taki co ma temperaturę około -60 -70 stopni C. (sklep sportowy lub komputerowy), psikasz tym na podejrzany lut , jeśli jest to zimny lut spoiwo zrobi sie szare i jakby popękane , widać dobrze przez szkło powiększjace. jak spoina jest w pożądku to dalej będzie błyszcząca i nie popękana. Ale jest jeszcze inna metoda bardziej prymitywna ... sprawdza się w wiekszych lutach. Chuchnięcie na luty. Para powoduje to, że luty staną sie matowe, zaś miejsce gdzie lut jest pęknięty staje się wyraźnie ciemniejsze, i to ma wymiar naprawdę zjawiskowy

To przynajmnie jakas konkretna porada. Dziekuję za pomoc.
Powiedz jeszcze gdzie to sie pryska takim zamrazaczem- na druga strone tam gdzie luty są na scieżkach czy po stronie elementu? A co jesli to dwustronna płytka? Nie uszkodzi jakiegoś tranzystora/diody etc?
Chuchanie to chyba niewygodne tym bardziej że w domu raczej ciepło i para sie nie wydzieli na ciepłych ścieżkach.
Petroniusz
3el- beam Yagi 20m by SQ7PGO,
Delta 12/15/17m by SQ7PGO
FD4 Fritzel / 10-80m

GL VY 73! SQ7PGO / SO7B
SPDXC #0908

Electra11.05.2024 23:46:54

23.02.2012 05:30:55

Od: 2010-8-5

Trzy strony pitolenia bez prostych podstawowych pytań smutny
Wszyscy (prawie) piszą o zimnych lutach, bo założyciel wątku tak zasugerował, a wcale nie musi to
być przyczyną.

SQ7PGO pisze:

Tylko sie zastanawiam jak to W OGÓLE MOGŁO DZIAŁAĆ ??

Liczne niedoróbki fabryczne w urządzeniach Yaesu hmmmmm..... a na jakiej podstawie tak twierdzisz????
Poczytaj o problemach związanych z niedoróbkami, błędami konstrukcyjnymi, wadliwymi partiami elementów
w urządzeniach innych marek. Jest tego sporo, nawet tu na forum. FT-840 to radio które ma już swoje lata, więc nie pisz że to bubel,
bo gdybym miał wybierać między FT-840 a FT-450 (porównywalna półka, ale inna generacja) to wybrałbym to pierwsze.
Od dawna elementy na płytki montują automaty, nikt nie sprawdza pod lupa poprawności montażu prze lutowaniem. Radio przy
wyjściu z fabryki działało, a i u Ciebie również - wada wyszła po jakimś czasie więc nie obwiniaj
producenta że wypuszcza buble, bo takie przypadki jak Twój należą raczej do rzadkości ale się zdarzają.

Ale do rzeczy.
Napisz jaśniej o co chodzi z tym PTT, że zawsze działa?????
Czy objaw zaniku mocy występuje na każdym paśmie???? - jeżeli nie na każdym problem może być w obwodach filtrów wyjściowych.
W tym radiu nie ma pomiaru prądu kolektora, ale jest pomiar ALC - zobacz jego wskazania przy sprawnym i "niesprawnym" radiu.
Czy kręciłeś gałką poziomu mocy???? - może jest coś nie tak z potencjometrem.
Radio ma ATU - czy problem występuje ze skrzynka włączoną i wyłączoną????
Czy jeżeli występuje to uszkodzenie, to odbiornik dalej pracuje poprawnie czy może spada mocno jego czułość????
Czy sprawdziłeś to wszystko zanim zacząłeś walić pięścią w radio przy każdym spadku mocy???? neutralny

Prawdopodobnie zarówno stopień mocy jak i ATU są odrębnymi modułami połączonymi z resztą płytek za pomocą wtyków.
Rozłączaj ostrożnie wszystkie po kolei, obejrzyj piny czy są czyste.

To tyle moich sugestii na początek.
Zimny lut zostawiłbym na sam koniec.

Powodzenia.

23.02.2012 07:21:12

Od: 2010-8-5
Przejrzałem jeszcze raz wątek i Petroniusz nigdzie nic nie pisze o odbiorze.
Ogólnie bardzo mało pisze, tylko tyle że jest znaczny spadek mocy, stad moje pytania.
W LPF są nie tylko cewki i przekaźniki ale również kondensatory oczko

23.02.2012 08:20:42

Od: 2010-8-5
Miałem doświadczenie z przekaźnikiem N/O we wzmacniaczu. Styki były brudne/nadpalone.
Losowo, nie za każdym razem, przekaźnik załączał mi "tłumik" na wejściu Rx-a.
Przy nadawaniu nie było żadnych problemów.

24.02.2012 06:41:50

Od: 2010-8-5
Założyciel wątku coś zamilkł, czyżby radio uległo "samonaprawie" ?? zakręcony oczko

Electra11.05.2024 23:46:54