NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » PORADNIKI DLA KRÓTKOFALOWCÓW » DOBRA PRAKTYKA RADIOWA

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 10 / 10    strony: 123456789[10]

Dobra Praktyka Radiowa

dokument opracowany przez SQ5JRC i SP7V
  
canis_lupus
24.08.2020 11:51:15
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków

Posty: 7457 #5765766
Od: 2013-7-18
    canis_lupus pisze:

    Starając się wrócić do meritum sprawy, a niestety nie uzyskawszy od "organizatora" informacji o jakimś repozytorium z dokumentem napiszę tutaj:
    Z mojej krótkiej bytności na pasmach, ja do dobrych praktyk, które wynikają wprost z kultury zaliczam:

    1. Przedstawianie się znakiem podczas wywołania. Często jest tak, że przez ładnych kilka minut słyszę tylko QRZ (szczególnie w zawodach), ktoś odpowiada, pada tylko wymiana raportów i znowu QRZ. Nawet jak się dobiję to nie ma szans zapytać o znak, bo korespondent już woła QRZ i łączność ze mną już go nie interesuje bo "zaliczył"

    2. Strojenie się obok a nie na wołającym.

    3. Podczas pracy na przemiennikach przedstawianie się znakiem co jakiś czas. Zanotowany przeze mnie swoisty rekord to ponad 15 minut wymiany mikrofonów bez podania ani jednego znaku. Często nawet na końcu brakuje "Rozmawiały Stacje A i B".

    4. Podczas pracy na przemiennikach pozostawianie tej sekundy lub dwóch na krzyknięcie BREAK. Tak, BREAK całkowicie dopuszczam a ludzi, którzy krzyczą, żebym z BREAK spadał na CB uważam za buraków.

    5. Nie-zakrzykiwanie korespondenta ciekawej stacji. Są stacje które, jak tylko słyszą jakąś ciekawą inną stację to wołają cały czas bez opamiętania. Nieważne, że akurat ktoś gada, nieważne, że ciekawa stacja odpowie "Polskę będę wołał za kilka minut, poczekaj".

    6. Literowanie zgodne z ICAO. po to ten alfabet został stworzony, żeby nawet jak nie słyszę pierwszej litery to moja mózgowa korekcja błędów mogła to co słyszę przyciągnąć do znanego słowa z ograniczonej puli. Języka Polskiego to nie dotyczy, podobnie jak dopuszczam "nietypowe" literowanie w przypadku stacji okolicznościowych, gdzie np HF24WOSP jest wołane "Halina Franciszek 24 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy".

    7. Przedstawianie się imieniem oraz QTH.

    Jak mi jeszcze coś przyjdzie do głowy to napiszę. Kwestię znaków czy łamania się uważam za dużo mniej ważne niż to co napisałem powyżej.

    Edit: Literówka


Dzisiaj dodałbym:

8. Nie srać po klastrach bezsensownymi wpisami.



Nie, FT8 to raczej nie jest PHONO oraz UK, IT czy DE to nie jest DX. Nie wiem czemu ludzie traktują klaster jak prywatny logbook.
_________________
"Prezydium zapoznało się z wnioskiem Marka SP9UO, w którym domaga się podjęcia przez Prezydium działań przeciwko osobom szkalującym PZK, a szczególnie przeciwko członkom organizacji. Takie działania będą podjęte po zasięgnięciu opinii prawnej."

To mówiłem ja, "unlis i ukrywający coś, wstydzący się swojego znaku, człowiek z ulicy, losowa osoba z internetu, element, ignorant i darmozjad, anonimowy pirat, konfident, donosiciel, do d**y".
  
Electra23.04.2024 12:40:55
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 10 / 10    strony: 123456789[10]

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » PORADNIKI DLA KRÓTKOFALOWCÓW » DOBRA PRAKTYKA RADIOWA

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny