Jak działa 1 elementowa delta?
Na temat przedstawionego "ukladu dopasownia" zycze spelnienia marzen ha ha ha ..
prototyp, metoda strojenia, pomiary na zywca... poprosze. Na razie to tylko rysunek na papierze ;-)..


Istnieją pewne mechaniczne wielkości anten że da się je bardzo prosto (prawie automatycznie)pięknie zestroić na 14, 21, 28 Mhz. Jeżeli antena je spełnia to reszta bezproblemowo jest do zrobienia. Proponuję zajrzeć tu gdzie opisywany jest dla przykładu odcinek promiennika o długości 430 cm (dla średnicy fi-1,6 mm) cytuję:
Stwierdzono, że pionowa wysokość 430 cm od średnicy drutu 1,6 mm może pracować jednocześnie w zakresie częstotliwości 14,15 MHz, 21,2 i 28,3...
Polecam do zapoznania się z tematem ze strony DL2KQ (który a propo jest na tym forum lekceważony i wyśmiewany) : http://dl2kq.de/ant/3-62.htm który naprowadza na odpowiedni tor myślenia.
Idąc tym tropem można te właściwości przenieść na waszą M0PLK pod warunkiem że ma ona odpowiednie wymiary. Właściwości tej anteny (jej impedancja pojemność zasilanie drabinką itp.) pozwalają uprościć układ zasilająco-rezonansowy "ala-TANK" praktycznie do minimum.
sq8z wrzeszczy :
...metoda strojenia....
Najpierw dostroić antenę za pomocą L2 i C2 na pasmo 14Mhz. Potem załączyć obwód z L1 i C1 i dostroić pasmo 21 lub 28 (drugie pasmo wskoczy automatycznie).
SWR we wszystkich 3 pasmach nie powinien przekroczyć 1,5.

W sieci i literaturze jest sporo na ten temat. Ja tego nieodkryłem tylko wykorzystałem. To odkryli WIELCY świata fizyki i krótkofalarstwa.


  PRZEJDŹ NA FORUM