Strojenie anten - metody : plusy i minusy
Hmm, delta w ksztalcie choinki. obwod petli niby w rezonansie, jej ksztalt to szczyt 14.5m dwa boki o dlugosci 12,73cm zjezdzaja w kierunku ziemi i lokuja sie na 5,5 m nad ziemia w odleglosci 9m od masztu.
Nastepnie powrot linka w kierunku masztu na wyskosc 9m ( dlugosc tego odcinka to 9,66m) i zjazd kolejne 9,66m na wysokosc 5,5m w odleglosci 9m od masztu. Powstanie cos takiego jak dzieci w przedszkolu rysuje choinke. Maszt to 8m rura fi 80mm + 7m rurka stopniowana od 50 do 32mm). gorny wierzcholek tej konstrukcji to wspomniane 14,5m ( odleglosc od masztu tyle co izolator tzw. jako 3cm) drugi punkt to srodek dolnego boku na wysokosci 9m naciagniety linka tak ze odleglosc od masztu jakies 20..30cm. narozniki ostre ( te na wysokosci nad ziemia 5,5m i odlegle od masztu o 9m naciagniete sznurkiem do ziemi , Jeden z tych naroznikow to punkt zasilnia.
CO pokazuje Mmana GAL ?
otoz pokazuje ze
Z=26.86ohm
jX= 18.78 co wskazuje ze petla dla 7.150MHz jest nieco a dluga
pokazuje ze zysk energetyczny Ga = 2dBi
jak rowniez ze antena prommieniuje w polaryzacji V, z katem 21 stopni w elewcji
wykazuje sie pewna kierunkowoscia tzn prostopadle do swojej plaszczyzny daje nam wspomniane okolo 2dBi , zas w osi nastepuje spadek 3..4dB .ANtene taka praktycznie powiesilem dokladnie wedlug przedstawionego opisu, skrocilem o 20cm uzyskjac Xs - na poziomie okolo 4 ( dla 7.150) , nastepnie zapialem uklad L zlozony z C = 380pF i cewki okolo 0,5uH. to zasilam kablem 50 ohm.
Analizator w domu pokazuje Xs 3....20 , impedancje Z 37...57 ohm , swr ponizej 1:1.25.
Antena wisi z kierunkiem promieniowania wschod/zach.
Porownania w inna delta pionowa, dostrajana delta z 80m wykazja ze sygnaly odbierane sa o 1....5 S wiecej,
niestety po stronie odbiorczej nie powala mnie na kolana, korespodenci DX'owi zawsze daja mi raporty zdecydowaie wyzsze niz ja moge im dac ...dla przykladu 9Y4 slyszany na S3 dal mi 59 ;-)..
testy wykonuje od kilku dni,,, i opisany stan sie potwierdza, antene uwazam za udana bo moca 300W slysze sie wyraznie na SDR w Australii , SDR w USA ..., dzis prze przypadek porownalem swoj sygnal Michalem SP5IT i na SDR w USA wychodzilem swoim 300W o co najmniej 1S lepiej niz Michal 500W , mysle ze spowodowane to bylo faktem ze moja delta prominiuje w tamtym kierunku, a Michal uzywa GP , w kierunku na PLD pewnie bylo by odwrotnie.
Wnioski o ktorych chialem wspomniec, zawarlem czesciowo w poprzednim poscie,
jednym slowem, teoretycznie to sobie mozna pokokombinowac.. a w prakryce co wyjdzie ..coz mierzyc trzeba i wyciagac wnioski na biezaco.
Pozostaje pytanie czy antena pozostajaca zdecydowanie poza rezonansem ale dopasowana moze byc lepsza od anteny "docietej" fizycznie do rezonansu???
MOze ale nie musi , przykladem jest drugi eksperyment z antena o promieniowaniu w polaryzcji V na pasmo 80m ..
Maszt ( rura o dlugosci 15, stojaca na ziemi , na jej szczycie zakrecamy linke antenowa laczac ja galwanicznie z masztem i zjezdamy pod katem do ziemi budujac tzw. "half delta" .
A wiec maszt 15m, linka antenowa ktora z ziemia ma spotkac sie w odleglosci 29.7m od tejze rury.
Tu wbity sledz i punkt zasilania co nam wyjdzie w Mmana ?
otoz wyjdzie bardzo dziwnie
Z=110 ohm
jX= 515 !!!!!!!!
SWR 1:50 !!!!!!!!!!!!!!
Ga 1.6dBi ..wiec nic specjalnego
kat promieniowania 26.6 stopnia
i jak poprzednio 1.6dBI prostopadle do placzyzny tak powstalego trojkata stojacego na ziemi
a minima prostopadle na poziomie od 3...5 dBi gorzej.
Jaki wniosek dla teoretyka? skracamy linke i dojezdzamy do jX w poblize "0" i...sorry BLAD!!!!
a dlaczego , to niech sobie sprawdza teoretycy.
Praktycznie te pozarezonansowa delte, dopasowalem jak zawsze to robie ukladem L C okolo 400pF + cewka regulowana w zakresie 05..1uH.
Pomiar analizatorem w domu SWR 1:1.15...
a efekty
porownanie z delta pozioma ( na ktorej nota bebe tez tluke od czasu do czasu jakiegos DX'a i nie jest to CN czy 7Z ;-)...
sygnal sluchany na SDR na wyspach brytyjskich
delta pozioma S5
half delta S9+20
to samo SDR w USA
pozioma prog slyszalnosci
half delta 57

test przeprowadzony w lacznosci ze stacja ze wschodniego wybrzeza USA
delta pozioma RPT 56
half delta 59 +10

dodac nalezy jedynie ze , grunt na ktorym wykonuje te zabawy to bardzo dobra ziemia , o wysokiej przewodnosci, wilgotna , pod humusem zawsze mokro na glebokosci 20..40cm.
Half delta bez radiali , Mmana mowi ze dodanie 16 radiali powinno spowodowac pdoniesienie Ga do 2,71 dBi ;-).
Teoretyczne rozwazania pozostawiam teoretykom, ja zadowole sie swoim praktycznymi zabawami i np. ostatnio zaliczonym na SSB na 3,799 AH0J ( w dozym pile up z europy na drugie zawolanie )....

Zapomnialem dodac cos co w sumie jest bardzo istotne, sygnaly z SP i pobliskich EU na half delta spadaja o 5..7S !!!!! w porownaniu do sygnalow z delty poziomej ...i O TO WLASNIE CHODZI Z ANTENAMI NA DX'Y

pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z


bardzo szczęśliwy


  PRZEJDŹ NA FORUM