cewka PI filtra
Witam , moze nalezy zajrzec na praktycznie wykonane i uruchomione pA na tych lampach... ( zreszt aie tylko na tych).
Cewka na 28, 24, 21, 18 i 14 MHz wykonuje sie jako osobna , dla tych lamo i tych mocy wystarczy srebrzanka 2,5..3mm, cewke te umieszcza sie prostopadle do cewki na 10.7.3,5 i 1,8 MHz ( te z kolei naiwjamy drutem o srednicy 1,2mm ( 1mm tez wystarczy) ... jesli piszemy o optymalnych warunkach dla pracy lamp oprocz indykcyjnosci propnuje uwzglednic rowniez koniecznosc zmiany srednicy materialu ktotrym nawijamy te cewki dla wyzszych i nizszych pasm. Malo tego dla pasma 28 MHz moze okazac sie ( w ukladzie na 4xGU50) ze tu bedzie kolejna wydzielona indukcyjnosc 1,5zw. i co najmniej 3mm srednicy drut.
Sam PI filter strojony GDO ;-) hmmm podziwiam.
Obecnie PI filtry stroi sie podlaczajac VNA lub MFJ od strony anteny, uklad pi filtra i dlawik anodowy wszystko podlaczone, zamiast do anod lamp podlaczamy rezystor bezindukcyjny o e=wartosci zblizonej do przewidywanej wyjsciowej z 3 lub 4 lamo ) przy zalozonym napieciu anodowym) , wzorki dostepne wszedzie.
I w takim ukladzie dobieramy odczepy na cewkach ustawiajac polozenie kondensatorow ( dla wartosci policzonych na kazde pasmo) VNA pokaze nam od razu czy uklad powoduje wlasciwe dopasowanie, i pokaze pasozytnicze rezonanse wynikajace z samej konstrukcji jak rowniez z wartosci i konstrukcji dlawika anodowego. Przy zastosowaniu tej metody od razu widzimy czy po wlaczeniu PA nie zamieni sie w strzelajacy piecyk indukcyjny.
Prostrze metody to w sumie na tzw. "macajewa" i ryzyki smrodku i nagrzewajacego sie dlawika kilka razy wieksze.
Metode opisal Jarek SP3SWj, ja wspominalem o niej w ktoryms z tematow, opisali ja rowniez koledzy z F.
W sumie problemy z budowa i uruchomieniem PA czy na GU50 czy na GU43 podobne... tyle ze im wieksza moc tym ostrozniej i bardziej krytycznie nalezy podejsc do ustawiaia parametrow wstepnych.
Indukcyjnosc cewki od 14...28 MHz jest tak znikoma w stosunku do roznicy ndukcyjnosci ktora nalezy dodac do cewki na 3.5 MHz ze to dozo za malo. W pasmie 1,8 MHz potrzebne beda tez bardzo znaczne pojemnosci kondensatorow ( wykraczajace poza mozlwiwosci powszechnie stosowanych) jesli damy kondnsatro zmienny ktorego max pojemnosc bedzie 1600pf... t z kolei watrosc pojemnosci minimalnej ( na fuul wyrecony ) bedzie za doza na pasma 21, 24 i 28 MHz .
Na pasmo 1,8 MHz nalezy przewidziec zapinanie przekaznikami kondensatrow stalych zwiekszajacych pojemnosc i kondenstaora anodowego i antenowego.
To by bylo na tyle...
Propnuje tez , aby ew. zaczac podawac konkretne wartosci tych elementow bo robi sie dyskusja o czarach .
Pozdrawiam
krzysztpf SQ8Z
p.s.
i tak najwiekszym problemem bedzie uruchomienie tego PA na 28 MHz ;-), mamy w klube taki 4xGU50 i ma byc 500W , nigdy nie wylazlo z niego wiecej niz 380 W , i od 21 MHz w gore drastyczny spadek do wrecz braku pracy na 28 MHz ( a jest to konstrukcja bardzo rzetelna i wykonana prawie seryjnie kilkanascie sztuk ktos zrobil kiedys.
Kolejna sprawa , przegladajac tematy dotyczace PA na GU 50, trafialem na piramidalne bzdury, np. podawanie spodziewanej mocy na podstawie wyliczen z mocy doproowadzonej, napiecie x prad anodowy x 50 % ;-)
nie komentuje , zwracam uwage ze to bzdury ;-).
Mam nadzieje ze kolega sobie poradzi z tym PA , podpowiem ze istotna sprawa jest kompensowanie pojemnosci wejscia i wyjscia lamp. W miare przyzwoite efekty daje doswiadczalne znalezienie wlasciwej optymalnej indukcyjnosci dlawika anodowego i katodowego ;-).Ja z pasma 160m zrezygnowalem ;-), nie umiejac obie poradzic z 28MHz , czyli albo 3,5 ...28.. albo 1,8...21 MHz , ew. komplikcja i przelaczanie dwoch roznych zestawow dlawikow .
vy 73!
Krzysztof SQ8Z


  PRZEJD NA FORUM