Uziemienie GP-7 i TRX
czyli o bezpieczeństwie po raz n-ty
    sq1psl pisze:

    Nie wiem, czy nie walnę głupoty, ale fidera moim zdaniem nie powinno się uziemiać.


Powinno się uziemiać maszt, nadajnik-odbiornik oraz fider. Przy instalacjach radiolinii zawsze uziemiam także fider za pomocą specjalnych opasek uziemiających (niestety, albo stety wymaga to zdjęcia izolacji z ekranu na odcinku kilku cm i późniejszym zaizolowaniu taśmą butylową samowulkanizującą) ale daje to dodatkową pewność.
Zestaw wygląda mniej więcej tak:
http://shop.neobits.com/commscope_andrew_241088_1_grounding_kit_1_2_2_hole_1031871434.php
http://www.telsat.it/datasheets/Andrew/Catalogo%2038/Grounding%20Kit-20061016094300.pdf

i zmontowany case:
http://img.bosscdn.com/photo/product/d986d4064c5ba31c86e94d2c59a2b00b/grounding-kit-for-rg8-lmr400-cable.jpg
http://dxavenue.com/105-401-thickbox/quarter-inch-coax-grounding-kit.jpg

a tu rozwiązania zawodowe firmy ANDREW:
http://www.commscope.com/catalog/andrew/product.aspx?id=30 - do wyboru i koloru wesoły

i amatorski przykład:
http://www.qsl.net/kx2s/ground2.jpg

Wszystko powinno być wpięte do jednego uziemienia w gruncie, a jak jest tak, że uziemień jest więcej (np: maszt osobno a budynek osobno uziemiany) to należałoby te uziomy ekwipotencjalizować, czyli połączyć je razem przewodnikiem o odpowiednim przekroju (np. tzw. bednarką). Ponadto każdy element, każdą obudowę, fider, etc łączymy z jednym centralnym punktem (czyli topologia gwiazdy) a nigdy szeregowo.

Cześć krótkofalowców nie zdaje sobie sprawy, że znacznie ma długość przewodu uziemiającego (tzn. tego od elementu uziemianego np TX'a do uziomu) i długość ta powinna być możliwie najkrótsza. Najlepiej jak to jest nie więcej niż kilka m. Im dłuższa tym spada efektywność uziemienia, bo wzrasta jego impedancja. Przekrój wszystkich elementów odprowadzających powinien być możliwie duży.
Przykładowo: w mojej ocenie wykonanie uziemienia w postaci 20m drutu o przekroju np. 1,5mm2 przyłączonego do uziomu nie ma praktycznie żadnego sensu.

Natomiast w praktyce KF trudno jest zrealizować wzorcową ochronę przed piorunem jak na rysunku:
http://www.spinpol.com.pl/forum/img_prv/Anteny.jpg
No nie wyobrażam sobie zwodu odgromowego przy antenie np GP7DX. Niemniej jednak jak na maszcie jest mała antena, to nie należy jej umieszczać na samym szczycie ale około metra niżej. Wtedy przy trafieniu bezpośrednim antena nie stopi się w kilka aluminiowych kulek. Energię wyładowania przejmie zwód odgromowy, maszt, przewód uziemiający i uziom. Antena zamocowana na odstawce przeżyje.
Przykłady jak to powinno wyglądać:
http://www.instalacje-odgromowe.biz/Anteny_RTV/piorunochron_RTV1.jpg
http://www.instalacje-odgromowe.biz/Anteny_RTV/piorunochron_RTV2.jpg
http://elkobis.com.pl/wp-content/uploads/2012/12/ochrona-anteny-na-dachu-poprzez-iglic%C4%99-odgromow%C4%85.jpg
http://i2.wp.com/tv-zbiorowa.pl/wp-content/uploads/2013/07/antena-na-dachu.jpg?resize=300%2C531


    SQ3TCE pisze:

    Dziękuję wszystkim za zainteresowanie wątkiem
    Nie do końca rozumiem tylko do czego TRX uziemić pytajnik wbicie w ziemię metalowego pręta chyba nie ma racji bytu skoro w jego niedalekim sąsiedztwie leży sobie bednarka neutralny


Uziemić poprzez przyłączenie TRX do uziomu (czyli tej bednarki). Nie należy wykonywać oddzielnego uziomu. A jak już jest taka konieczność to nowy uziom dla TRX połączyć z uziomem budynku czyli tą Twoją bednarką.

Oczywiście zgadzam się z Kolegami, przy opuszczeniu i nie korzystaniu z shacka odłączyć anteny od TRX i uziemić kable prze zwarcie żyły środkowej z uziemieniem.
Stosować ochronniki zarówno na fidery jak i na instalację energetyczną w budynku. To jest chyba wszystko co można wykonać w przeciętnych warunkach.
Pozdrawiam!






  PRZEJDŹ NA FORUM