TX-pasmo ponizej 160m
    SP8WJT pisze:

    W japońskich TRX pisze ze odbiornik pracuje od 100 kHz, tak, tylko potem czasami, małymi literkami piszę ze ma czułość po 100 uV wesoły) U mnie w Rzeszowie z trudem idzie na tym cudzie techniki odebrać PR1 na 225 kHz

Tak jeszcze dodam coś od siebie.
Nie wiem na czym pracujesz, ale moje FT80C (sprzęt było nie było z niskiej półki w porównaniu do maszyn DXowych i super-hiper odbiorników, to jest klon Yaesu FT-747), na 225 kHz odbiera PR 1 z sygnałem 9+60 przy włączonym tłumiku ATT na 30m drutu. Na tej samej antenie słyszę: na 183 kHz jest stacja francuskojęzyczna (S9), na 162 kHz France Inter (S8), na 170kHz Radio Rossija (9+60 z ATT), na 183kHz jest Europe 1 (S9+10), na 252 kHz słyszę RTE Radio (S8 z ATT) z Summerhill. Także chyba nie jest tak źle z czułością mojego odbiornika, jak najbardziej kapitalistycznego. Na średnich w paśmie broadcastingowym jest jeszcze lepiej i naprawdę ciekawe stacje słychać (tak, słucham także stacji broadcastingowych). Testowe QTH to niewielka wieś, około 60 km od Warszawy.
Także z czułością odbiornika w sprzęcie amatorskim na niskich pasmach może wcale nie jest tak źle, przynajmniej, gdy chodzi o niektóre z tych urządzeń. Zresztą po co czułość rzędu 0,15µV, gdy szumy na paśmie są na S7. I tak trzeba wtedy włączyć tłumik na wejściu. Wg mnie większym problemem jest brak preselektora niż niedostateczna czułość.

@SP8WJT 0
Ten odbiornik miał nazwę Argon, tak samo jak skopiowany do Tu-4 (oraz Tu-16, Ił-28 i Tu-95) z B29 radar odległościomierz tylnego strzelca. Oba te urządzenia były na wymiarach calowych. Odpowiedz sam sobie, kto go skonstruował a kto jedynie skopiował. Polecam rozdział "bombowiec z klocków" książki "Żołnierze Wolności" A.Suworowa.


  PRZEJDŹ NA FORUM