Dot. wzmacniacza mocy na lampkach typu Gu 813
No to wreszcie wiadomo o co chodzi - to pewnie Ampro-75, no i dobrze bo i dlaczego miał by sie konstruktor wstydzić? Wobec tego Andrzeju napisz jakie parametry gwarantowane ma to trafo WN czy co ma na karteczce to sie wreszcie dowiemy gdzie jest to 750 W ?
No to w takim razie wygląda na to że gdzies siada WN albo kolega przesterował ten PA i cos się upaliło.
Jestem bardzo ciekawy z ciekawości oczywiście konstrukcyjnej bo jak pisałem sam kombinuję cos na moje możliwości.
Tak sobie myslę głosno panowie elektronicy : a co by sie stało gdyby nie ingerując w istniejacy ukłąd podwajacza w tym PA dołozyc tam np. 5 szt szeregowo kond elektrolit 390uF/450V zbocznikowanych dla pewności oporami 100k.
Zajęło by to niewiele miejsca, kosztowało by to ok 50 zł a pojemnośc filtra wzrosła by do 84 uF.
Rysować chyba nie muszę bo wiadomo o co chodzi. Czy to jest dopuszczalne i ma sens?
Zastrzegam że elektronikiem nie jestem tylko amatorem.
Tak poza wszystkim jednak cos w tym szaleństwie musi być niezłego skoro te PA sa już dość znane, a autor SP6HEI nie robił tego powielacza dla takiej aż oszczędności !! Bo ja tutaj akurat to oszczędności na tych dwóch kond blokowych to nie widzę. Cos w tym jest?
Dopiszs jeszcze jedno:

[quote] ""Maksymalna Moc Transformatora

Transformatory sš powszechnie charakteryzowane maksymalnš wartoœciš "volt-amper" [VA]. Wartoœć ta jest w przybliżeniu równa maksymalnej mocy w watach, kiedy nominalny pršd skuteczny [RMS] płynie w każdym uzwojeniu transformatora i zasilany jest on nominalnym napięciem wejœciowym o nominalnej częstotliwoœci. Obniżenie napięcia zasilania spowoduje zmniejszenie maksymalnej wartoœci VA transformatora.

Przy pracy na SSB i CW ciężki i kosztowny transformator może być zastšpiony mniejszym i lżejszym transformatorem bez wpływu na działanie wzmacniacza. Komercyjnie budowane wzmacniacze o mocy wyjœciowej 1500W (zwane w USA "legal limit amplifiers" - VE3ABX) typowo używajš transformatorów wysokiego napięcia o maksymalnej mocy cišgłej rzędu 600W - albo VA. Transformatory takie sš zupełnie wystarczajšce do normalnej pracy na SSB. Sš one również zdolne do krótkotrwałej pracy emisjami FM i RTTY pod warunkiem, że prostownik dołšczony jest do odczepu o nieco niższym napięciu.

Napięcie wyjœciowe zasilacza spadajšce o więcej niż 10%( w szczytach modulacji) oznacza, że użyty jest za mały transformator. Może to być również spowodowane przez niewystarczajšcš pojemnoœć kondensatorów filtru, albo nadmiernš rezystancjš przewodów sieci energetycznej.[/quote]""

Jest to cytat z pracy: Projektowanie i Budowa Lampowych Wzmacniaczy Mocy
Richard Lloyd Measures, AG6K
http://www.sp6pnz.republika.pl/


  PRZEJDŹ NA FORUM