Pytanie ws. bliżniaczych przemienników w miastach D-Star
    SQ3ZR pisze:

    Witam kolegów
    Mam pytanie do kolegów,ciekawi mnie dlaczego takie miasta jak Wrocław czy Łódz lub Szczecin i okolice posiadają bliżniacze przemienniki D-Star ? Czy nadajnik 10Watt z przemiennika jest nie wydajny,czy tutaj chodzi tylko o finanse ? Są okolice w Polsce ze przemiennik D-star to tylko marzenie aby sie połączyc prawda.
Niestety w przypadku DSTARa dużym problemem są zaniki sygnału czyli tzw. EFEKT MOBILOWY spowodowany pofałdowaniem terenu, zabudowania odległość itp. przy którym następuje przerywanie ciągłości transmisji co uniemożliwia kontynuowanie łączności do kolejnego naciśnięcia PTT.
Na początku relacji leci sekwencja synchronizacyjna , kontynuowane są co pewien czas ale tylko ta pierwszą dekoduje oryginalny przemiennik ICOMa.

Radio DSTAR na bezpośredniej bardzo szybko się synchronizuje natomiast z przemiennikami jest gorzej.
Kolejną przeszkodą w łącznościach cyfrowych są zakłócenia które zniekształcają odbierany sygnał i przez to nie jest on dekodowany.

To moje wyjaśnienie czemu jest tak dużo takowych przemienników w danej lokalizacji.
Gwoli wyjaśnienia , w Szczecinie jest tylko jeden przemiennik SR1UVS (oryginalny kontroler ICOM) , drugi na komputerze jest ok.10km od centrum w ośrodku EMITELa (dużo zakłoceń), trzeci w Stargardzie Szczecinskim czasem działa testowy przemiennik komputerowy pod znakiem kolegi SQ1GQE.


  PRZEJDŹ NA FORUM