antena magnetyczna "magnetic loop" 80M
opinie mile widziane
    sq5glu pisze:

    Firma prowadzona przez OK2ER produkuje multibandową antenę magnetyczną QRP(3,5-28Mhz, 10W) o zaskakująco niewielkich rozmiarach. Wygląda to tak: http://www.btv.cz/en/mla-m. Główny minus (choć dla niektórych zapewne plus) że jest to konstrukcja do pracy wewnątrz pomieszczeń, więc bez ewentualnych modyfikacji nie jest ona odporna na wpływ warunków atmosferycznych. Cena u krajowych sprzedawców nie jest najniższa - 990 PLN, choć z drugiej strony patrząc na pracochłonność tego typu konstrukcji to pewnie nie aż tak dużo. Ciekawe jak się toto sprawuje? Być może fajnie by było jakby komuś chętnemu udało się wypożyczyć egzemplarz do testów i przeprowadzić miarodajne próby.


Radek,
stoi przede mną na stole podobna konstrukcja home made. Dwie pętle z kabla pełnopłaszczowego FSJ-2 zakończone wtykami UC-1. Średnica pętli 120 cm, a więc dwa razy większa niż w czeskiej antenie komercyjnej. Możliwość łączenia pętli równolegle przez wkręcenie do gniazd UC-1 w obudowie bądź szeregowo, wtedy stosuję "beczkę". Połączenie obu kabli szeregowo daje możliwość wykorzystania ich także dla stworzenia jednej dużej pętli o średnicy 240 cm.



Wykonałem próby pokojowe:
1/ 2 pętle równolegle stroją się na 10-14-18-21-24 MHz
2/ 2 pętle szeregowo na 7-10 MHz
3/ 1 pętla duża (średnica 2,4m) stroi się na 7 na pewno, na innym pasmach nie badałem.

Jeśli chodzi o skuteczność, to próby "na świeżym powietrzu" są jeszcze przede mną, i pewnie niezbyt szybko nastąpią. Mam nadzieję, że uda mi się przeprowadzić dwojakie testy:
1/ porównać natężenie pola produkowanego przez ww. kombinacje pętli w odległości ~40 metrów od anteny
2/ oraz porównać raporty z sieci Reverse Beacon Network.

Z pobieżnych jednak porównań raportów RBN z longwire wyrzuconym za okno oraz z wielu materiałów internetowych, grup w yahoo.com (Magnetic Loop Antenna, MagLoop), solidnych dyskusji na eham.net, wynika że dla uzyskania rozsądnej sprawności anteny pętlowej wymagana jest dla 7 MHz średnica pętli rzędu 2 metrów. Można wtedy otrzymać sprawność ~40% (- 4 dB).
Pętla taka jak moja (średnica 120 cm) może przy najlepszym wykonaniu osiągnąć na 7MHz sprawność ~10% (-10 dB). Czeska ramka o średnicy 60 cm może osiągnąć sprawność 40% dopiero na 21 MHz. Im niższa częstotliwość, tym gorzej. Na 3,5 MHz pojedyncza pętla calowa o 60 cm średnicy nie przekroczy sprawności 0,4% (-24 dB).

Antena wielozwojowa nie została do końca rozpracowana teoretycznie (przynajmniej w kręgach krótkofalowców angielskojęzycznych). Trwają spory dotyczące sposobu obliczania skuteczności przy N zwojach. Jedno wydaje się pewne: dodanie drugiego zwoju może poprawić sytuację o 3 dB, ale nie więcej. Różni guru od Magnetic Loop Antennas są w tym zgodni.

P.S.
Niska sprawność anteny nie oznacza zupełnej niemożliwości przeprowadzenia łączności. W ostatnich dniach zaliczyłem kilka raportów 599 na 40 metrach: antena na stole, TX QRP 5W, wokół mury metrowe, bezpośrednio nad sufitem dach metalowy. Skąd te 599???
aniołek


  PRZEJDŹ NA FORUM