Emisja JT65 a 80m
    SQ2KLN pisze:

      sp5mnj pisze:


      jednak JT-65 jest przypisana do emisji cyfrowych i są wyznaczone wycinki na pasmach amatorskich do jej stosowania
      i nie na zasadzie... 'zaleca się'


    Owszem jest emisją cyfrową ale jest telegrafią. "Wyrzucenie" RTTY do "digimodów" wiąże się z tym, że kiedyś tę emisję realizowano poprzez FSK, więc "śmieciła" pomiędzy częstotliwościami mark i space. Przykładowo jeśli częstotliwość space to 3.600kHz a mark to 3.600,2kHz (zaokrąglam żeby nie bawić się w dziesiątki Hz) i przejście z częstotliwości space na mark odbywa się wg schematu: wyłącz nośną, przestrój nadajnik na częstotliwość mark, włącz nośną; to powiedzmy na częstotliwości 3.600,1kHz mógłby ktoś robić łączność CW (czy kolejną RTTY mając tam swoją częstotliwość mark bądź space) - to te łączności nie przeszkadzają sobie wzajemnie (zakładając, że odbiorniki mają dostateczne filtry). Dużo starych modemów realizowało RTTY to poprzez FSK (czy w inny sposób ale zachowując "ciągłość nośnej" przy przejściu między mark i space) i nośna "przemiatała" cały zakres częstotliwości od space do mark powodując co 22ms (przy 45,45 bodach) "trzask" dla innych prowadzących łaczność na częstotliwości 3.600,1kHz (co stanowi "brum" o częstotliwości około 50Hz i "zamyka" AGC) i już inna stacja łączności tam robić nie mogła, więc mimo teoretycznego zajmowania tylko dwóch częstotliwości, w praktyce RTTY zajmowało też cały zakres pomiędzy nimi, więc "wyleciała" do pozostałych digimodów mimo że to telegrafia.

    JT65 nigdy nie było realizowane w ten sposób, bo powstało już w epoce komputerów i bezpośredniego "syntezowania" tego co się ma w eterze znaleźć i są zajmowane tylko konkretne 3 częstotliwości naprzemiennie (bez "przemiatania" nośną pomiędzy nimi) i ten problem nie istnieje, podobnie zresztą jest teraz z realizacją RTTY w nowoczesnych TRX-ach, na przykład w KX3, którym miałem okazję się jakieś pół roku temu dłużej "pobawić", ma nawet specjalne filtry (zrealizowane cyfrowo) do takich emisji o charakterystyce na przykład ___/^\____/^\____ gdzie są przepuszczane tylko częstotliwości mark i space, a częstotliwości pomiędzy nimi jak i poza nimi są wycinane - działa rewelacyjnie.
    Dodatkowo emisje typu JT65 są do pracy z małymi mocami, więc mogą być zrobione powiedzmy 5dB niżej niż poziom szumu (użytkownik CW nawet nie usłyszy, że jest robione QSO bardzo szczęśliwy).


jednak emisja JT-65 zaliczona jest do Digi Mode i ma wyznaczony wycinek pracy.

zdaję sobie sprawę, że przybyło zwolenników Digi Mode w ostatnich 10 latach i blisko 100% z nich pracuje tylko na Digi lub SSB
wiem, że odcinek 10kHz jest dla nich za mały
i co z tego?
ano nic
mają tylko 10kHz
być może to przejściowe... ale na dziś... to fakt

Andrzej


  PRZEJDŹ NA FORUM