Starsze transceivery i nowe filtry
Zastosowanie XF-114CN zamiast XF-8.2
Mały update. Dostałem kilka PW z prośbą o demo, oto jeden z takich transceiverów. Wybrałem pasma z najsilniejszym sygnałem i najbardziej zatłoczoną częścią pasma w danej chwili (akurat nie było już takiej kolejki do FT5ZM):


Akurat w tym modelu wstawienie filtru 250Hz powoduje shift pośredniej, gdyż ten filtr znajduje się mocno z boku w stosunku do oryginalnego. To nie jest jednak dużym problemem, po zrobieniu małej przeróbki. Należy doprowadzić z płyty głównej sygnał włączania wąskiego filtru CW przez diodę, rezystor 10kΩ na bazę tranzystora Q06 w module heterodyny. Od połączenia diody i rezystora dajemy kondensator 4n7 do masy. Tranzystor Q06 realizuje shift generatora fali nośnej, by przy nadawaniu CW nośna trafiała w pasmo przepustowe filtru SSB. W tych transceiverach za różnicę częstotliwości między modami odpowiada procesor, który wydaje inne nastawy do syntezy, a jednocześnie inny układ na podstawie sygnałów z szyny danych przełącza generator fali nośnej na jeden z dwóch kwarców (USB+CW/LSB, bo odbiór CW odbywa się w modzie USB). Wprowadzenie filtru XF-111CN 250Hz powoduje shift drugiej pośredniej o kilkaset Hz, co skutkuje wysokim, nieprzyjemnym tonem CW.
Po wprowadzeniu tej przeróbki należy najpierw wybrać częstotliwość nadawania, a potem włączyć RIT (czyli clarifier) i tryb narrow. W tym trybie wyszukamy stację, która nas interesuje. Przesunięcie dotyczy tylko odbioru na CW Narrow. Pozostałe emisje, w tym CW standard, działają bez zmian.
Jestem bardzo zadowolony z selektywności i ogólnej pracy tego odbiornika po przeróbce.


  PRZEJDŹ NA FORUM