Dual Band TRX czyli Kacper 8040
pdf z pomiarami SQ9PXB trxa Kacper 80/40m
Jeszcze jedna ważna sprawa dotycząca budowy DDSa.
Aby nie uszkodzić Atmegi 8 na żaden z portów nie można podać napięcia wyższego od 5.5V.
Szczególnie dotyczy to wejścia pomiarowego sygnału S-metra/ Vant ale również i wejścia
pomiarowego napięcia zsilania +12V - tu co prawda napięcie 12V trafia do Atmegi 8 poprzez dzielnik rezystorowy 30k/10k, ale warto pamiętać aby wlutować tam właściwe rezystory.

Przy pierwszym uruchamianiu syntezy najlepiej nie podłączać od razu tych 12V a podać jedynie napięcie
zasilania samego sterownika czyli +- 5V z pcb Kacpra 2. Ustawić kontrast pot. 10k i podłączyć enkoder oraz switche sterujące. Teraz sprawdzić działanie switchy i enkodera poprzez obserwację LCD.
Jeśli wszystko OK to dopiero teraz (po sprawdzeniu jeszcze raz elementów dzielnika rezystorowego 30k/10k
można podać napięcie 12V na właściwy pin gniazda GN5. Napięcie to z dzielnika trafia do Atmegi 8 a z przed dzielnika czyli z punktu +V idzie przewodem do punktu +V znajdującego się za transoptorem 4n35 skąd zasila klucze tranzystorowe pnp do przełączania pasm BD140 i układu CW/BK (BC557). Sterowanie kluczy odbywa się z portów Atmegi (noga 2 oraz 28) poprzez tranzystory npn BC547. Z nogi 2 Atmegi jest połączenie przewodem - punkty B z B.

Jeśli ktoś chciałby wykorzystać ten DDS do innego jedno lub dwupasmowego trxa home made to można ale jeśli wskaźnik S-metra ma pracować to radio musi być wyposażone w jakieś ARW z którego doprowadza sie sygnał do we pomiarowego na pcb DDSa. Pamiętajmy o nie przekraczaniu 5.5V na we gniazda GN4 - pin "S" (na foto in S-m/Vant). Jak poinformował mnie Mateusz SQ9PXB jest to max. napięcie bezpieczne dla portów Atmegi czyli takie, które nie uszkadza jeszcze mikroprocesora. Te 5.5V na we S-m nie jest równoznaczne z sygnałem S9+ bo to na LCD osiągamy już przy dużo niższej wartości napięcia na we S-m/Vant.


  PRZEJDŹ NA FORUM