Transformator antenowy 1:64
[quote=sq8z]
    man103 pisze:



    35V w.cz na styku 2 emaliowanych i skreconych przewodow tez moze okazac sie zbyt wiele...
    parametr idukcyjnosc to nie wszystko... ;-) , materialu 2 nie stosujemy na freq 14 MHz do tego celu sluzy material 6 .
    Reszta to gdybanie dla gdybania.. a tak konkretnie to po jaka ... stosowac rdzen na 14MHz skoro tam moze byc cewka powietrzna?? Nie wiem, moze ladniej wyglada L na rdzeniu ( madrzej?).
    SQ8Z


Zaklada sie dla transformatorow szerokopasmowych przy "zadawalajacej" sprawnosci przenoszenia mocy, ze XL powinno wynosic od 5 do 10 R.
Dla 14MHZ i R 50omow XL winno wynosic od 250 do 500 omow.
Czyli indukcyjnosc transformatora powinna wynosic (dla 14MHz) od min 3uH do 6uH. Dla rdzenia T200-2 Al=12, czyli liczba uzwojenia pierwotnego = od ok 16 do 22zw. Wtorne uzwojenie dla zalozonego transformatora 1:64 = 120 do 176. Czyli liczby sa malo realne. Lepiej bylo by zastosowac rdzen "-2" w ukladzie rezonansowym. W porownaniu do cewki powietrznej da nam to zmniejszenie gabarytow ukladu i prawdopodobnie lepsza dobroc cewki. To ze Amidon podaje czestotliwosc graniczna 10 MHz to znaczy tyle ze do tej czestotliwosci dobroc cewki bedzie "duza" (> 200?). Godzac sie z mniejsza dobrocia mozna zastosowac ten rdzen i do wiekszych czestotliwosci. Czyli spokojnie pojdzie i na 14MHz.

Ta cala polemika nie ma na celu dezawuowania Twojej wiedzy i umiejetnosci ktore cenie BARDZO wysoko!
Po prostu czasami MUSIMY uzywac tych elementow ktore akurat w danej chwili posiadamy w szufladzie. Wiedza i umiejetnosci powinny nam uswiadamiac, ze czasami uda sie nam wykorzystac to co posiadamy "w szufladzie" z calkiem dobrym skutkiem.
Tylko tyle i az tyle!
Mam nadzieje, ze "nasza" polemika posluzy kolegom dysponujacych mniejsza wiedza i umiejetnosciami do poszukiwania "swojej" prawdy i dokonywania swoich malych odkryc.

Z powazaniem


  PRZEJD NA FORUM