Łączność lokalna na KF - NVIS
Komunikacja na KF bez strefy martwej
Tak to był test porównania konwencjonalnej instalacji vs NVIS przy łączności ze stacjami, które miały anteny konwencjonalne ale wg informacji w Internecie miały je powieszone nisko. Za kilka tygodni będę miał trochę czasu, by przetestować łączność NVIS - NVIS. W dzień byłoby to pasmo 40m, a po południu i wieczorem pasmo 80m. Osobne testy byłyby związane z pasmem 80m w dzień. Gdy Włodek skończy swoją antenę magnetyczna, to też ją przetestujemy.
tak na marginesie to opisy anten ewidentnie promieniujących pionowo można znaleźć w książce SP4BBU w rozdziale z pierwszymi wspomnieniami łączności w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Trochę dziwnie ponownie odkrywać coś, co już kiedyś ktoś stosował - to trochę jak praca historyka, tylko praktyczna.

edit

Dzisiejsze próby wypadły ciekawie. Łączności w obrębie piątego okręgu da się robić mocą 5-10W (mówię o SSB) z dobrą słyszalnością, przy 100W audio jest bdb o ile antena jest przystosowana do łączności NVIS. Aby możliwie wiernie symulować pracę stacji łączności awaryjnej, cały czas nadawałem z akumulatora mocą zredukowaną do około 20W (i raporty kolegów jednoznacznie potwierdzają, że to działa).
Doskonale przy tym widać kto ma antenę promieniującą pionowo, bo miał u mnie silniejszy sygnał i nie ma takich zaników. Zrobiłem kilkanaście QSO i najsilniejszy sygnał miały te stacje, które miały powieszony dipol (lub coś podobnego, nawet pospolity longwire) na wysokości zaledwie kilku metrów.
Działam dalej. Dopóki nie zrobiłem testów via NVIS, nie przypuszczałem, że pasmo 80m może być tak przyjazne do łączności SSB na niewielkie odległości z nisko powieszonych anten przy niewielkiej mocy nadawczej.
Tak mi się widzi, że w najbliższych zawodach wreszcie się pojawi kolejka do SN0HQ na paśmie 80m w dzień (bo się da). Wszystkie testowe łączności na paśmie 80m robiłem dziś od 15 do 16:50 GMT, czyli wczesnym popołudniem. Sygnał 9+20dB u kilku rozmówców z różnych lokalizacji jednoznacznie potwierdza, że warto działać dalej nad konstrukcją podobnych anten.
Oby tylko stacje biorące udział w przedsięwzięciu SN0HQ również posiadały anteny promieniowania pionowego na pasmo 80m, a nie tylko poziome Yagi i vertikale.


  PRZEJDŹ NA FORUM