5 Lipca - Test łączności ratunkowych EmASR PZK na 40 m
    SP5XMI pisze:

Hubercie, jak widać koncepcja anten NVIS się sprawdziła i uważam, że przy okazji dalszego rozwoju łączności kryzysowej warto będzie opracować podręcznik antenowy pod kątem łączności lokalnych. Pod pojęciem łączności lokalnej rozumiem łączność po kraju, po najbliższych okolicach. Dysponuje juz pierwszym rozdziałem i mam cześć grafik. Takie anteny są proste i tanie, są w zasięgu możliwości prawie każdego radioamatora. Myślę, że opublikuje te materiały w Świecie Radio (żeby nie było niedomówień, nie chce za to honorarium) a przedtem przetestujemy to po kraju przy okazji ćwiczeń. chciałbym, by aktywność łączności ratunkowej była powiązana z opracowaniem technicznym oraz zaleceniami i procedurami. Tak samo jak to ma miejsce w USA. Tak na marginesie to trzeba rozpocząć starania o pasmo 5MHz. Ono jest wręcz idealne pod kątem NVIS i łączności lokalnej po kraju. Akurat do łączności kryzysowej.
    Szkoda, że nie mogłem wziąć udziału w tych ćwiczeniach.

Swego czasu w internecie był dostępny ebook szkoleniowy dla marines. Poszukam zaraz na laptopie, bo chyba mam.

http://kuwiosf.dlf.interia.pl/hamradio/usmc-antenna-hb.pdf Field Antenna Handbook

SP5DPB pisze:

Witam. Koledzy może macie nagranie działań to proszę wrzucić na forum.

Ja coś tam ponagrywałem, jakieś fragmenty - pracowałem z terenu więc komfortowo nie było - wrzucę w najbliższym czasie.