Łączność lokalna na KF - NVIS
Komunikacja na KF bez strefy martwej
W samo południe - testy łączności NVIS




Cel testów
Zapraszam serdecznie wszystkich sympatyków łączności lokalnych po kraju do testów. Celem jest zebranie możliwie największej porcji praktycznej wiedzy na temat zastosowania prostych konstrukcji antenowych do łączności po kraju bez strefy martwej. Ta wiedza przyda się także w przypadku "E" jak "Emergency". A oprócz tego przyda się również krótkofalowcom startującym w zawodach krajowych...

Termin
Jak wcześniej informowaliśmy, zaczynamy w najbliższą sobotę (tj. 26 lipca) o godzinie 12:00 czasu lokalnego na częstotliwości 7.120MHz +/-QRM, jednowstęgowa emisja głosowa, dolna wstęga boczna - LSB.

Moc nadajnika
Ze względu na to, że używamy różnych transceiverów, a nie wszystkie mają możliwość precyzyjnej redukcji mocy (regulacja DRIVE nie działa m.in. w Yaesu 747/757GX, to samo dotyczy niektórych Icomów a także transceiverów firmy Drake), proponuję typową moc typowego fabrycznego urządzenia, czyli około 100W PEP out.
Koledzy, którzy będą przeprowadzać łączności testowe mniejszą mocą, w tym QRP, będą zapisywani oddzielnie, by uwzględnić różnicę w sile sygnału spowodowaną przez mniejszą moc nadajnika. Oczywiście informację o mocy nadajnika będziemy podawać w trakcie testów - nie interesuje nas model, ale krótka informacja o mocy wyjściowej.
Jednocześnie proszę o poprawne nastawy, czyli niekoniecznie "all knobs to the right" - nie przesterowujemy nadajnika, sygnał powinien być możliwie dobrej jakości, nie przesadzajmy z kompresją dynamiki. To nie są zawody.

Testy QRP
W trakcie testów sprawdzimy także moc małą (QRP), by określić możliwości odbioru słabego sygnału na tej samej konstrukcji. Bo przy odbiorze liczy się nie tyle siła sygnału mierzona S-metrem, ale odstęp tego sygnału od szumów. Do pierwszych testów porównawczych wybrałem 100W z powodów omówionych powyżej. Rekordem z ćwiczeń Emergency była moc 0.5W, zachęcamy do testów także użytkowników transceiverów QRP, takich jak choćby FT-817, "mały" Elecraft czy X1M. 5W to wcale nie jest tak mało.


QTH oraz informacje o antenach
Proszę uprzejmie uczestników o obliczenie i podanie podczas testów kwadratu lokatora, w którym stacja się właśnie znajduje. Razem z informacją o QTH poproszę o krótki opis używanej anteny. Jeśli stacja ma możliwość szybkiego przełączenia anteny, może zrobić testy w tej samej wypowiedzi, sygnalizując która z anten jest właśnie w użyciu. Jeśli takiej możliwości nie ma, wywoła nas ponownie po przełączeniu. Prosimy o zapisywanie podawanych informacji, razem z siłą odbieranego sygnału, znakiem i godziną QSO. Później zbierzemy wszystkie informacje i na ich podstawie opracuję szczegółowy raport.

Jeśli koledzy mają taką możliwość, to mogą sfotografować instalację antenową i zalinkować fotki tutaj razem z krótkim opisem.

Im prościej - tym lepiej

Chcemy sprawdzić w praktyce konstrukcje:
* proste,
* powtarzalne,
* łatwe w instalacji i użyciu,
* o niskich kosztach.

Wcale bym się nie zdziwił, gdyby się okazało, że stosunek sprawności do kosztów czy skomplikowania konstrukcji wygrywa odpowiednio powieszony dipol z dwóch odcinków linki po 10m każda nad położonymi na ziemi drutami, albo prosta delta pozioma. Już wiemy na pewno, że dipol do NVIS w łącznościach po kraju na 40m w dzień wygrywa przy QRP z kilkuelementową anteną Yagi, w którą wchodzi 50W!


  PRZEJDŹ NA FORUM