Shared Apex Loop Array
ciekawa antena odbiorcza
Modeluję sobie dwie położone na jednej osi ramki, 2m x 2m każda.



Zauważam ciekawą prawidłowość: im bliżej przysuwam ramki do siebie, tym niższy jest zysk. Poniżej przykładowe wyniki dla 2 ramek pionowych, kwadratowych, metr nad ziemią, częstotliwość 3,6 MHz. W obu przypadkach program pokazuje współczynnik kierunkowości RDF około 9dB.


Ramki blisko.







Ramki oddalone o 10m.





Można więc uzyskać jednakowy RDF przy ramkach oddalonych kilkanaście cm od siebie, można też przy 10 m odległości. Jaka różnica? Otóż w drugim przypadku zysk układu anten jest o 8 dB większy (na wykresach: -21,6 dB; -13,3 dB).

Zapoznając się z prezentacjami antenty SALA warto zwrócić uwagę nie tylko na kuszący RDF ale także na wartość zysku anteny w danym paśmie. Np. poniższy wykres z materiałów publikowanych na temat anteny SALA o wysokości 2,7 metra:





-42 dB daje do myślenia. "Normalne" anteny dają 40 dB więcej.

[Edit, dopisane nieco później: anteny z rodziny ramek zakończonych rezystorem (K9AY, EWE, Flag, Pennant i ich mutacje) na 160 metrach mieszczą się w granicach między -30 dB i -20 dB, i zazwyczaj wymagają niskoszumnych przedwzmacniaczy]

Przy -42 dB w perspektywie mamy konieczność zastosowania silniejszych przedwzmacniaczy, szumy i utratę najsłabszych sygnałów.

Chyba, że zapewnimy antenie odpowiednio słuszne rozmiary.

Lub zwiększymy odstęp między ramkami aniołek


  PRZEJDŹ NA FORUM