Jak zaczać?
Tu masz lokator naniesiony na mapie systemu taktycznego APRS pracującego w oparciu o naszą radiową służbę amatorską:
http://aprs.fi/#!addr=JO82lj


Lokatory to sieć podziału Ziemi na "kwadraty". Najpierw litery, później liczby, potem litery (tu zazwyczaj się kończy) dalej liczby później litery.



np. JO82lj83nm lub mniej dokładny JO82lj wpisz sobie na mapie i porównaj. Rozwiązanie podobne do współrzędnych, ale jest w nim mniej kłopotów (współrzędne opisują punkt, lokatory obszar):
- nie masz przecinków
- nie zastanawiasz się czy pracujesz w systemie dziesiętnym, czy kątowym.
- nie zapamiętujesz długich ciągów liczb - obowiązuje zasada od ogółu do szczegółu.
- nie ma możliwości pomylenia się N/S i E/W.
- przy odrobinie praktyki możesz sam sobie w głowie na podstawie zapamiętanej mapy wyznaczyć (czasami dokładnie) lokator. Na przykład sąsiednie dla JO82lj to JO82lk (na N), JO82li (na S) oraz JO82kj (na zach) i JO82mj na wschód. Zachęcam do potrenowania na mapie.
Ponadto jest jeszcze cecha taka, że możesz zmienić lokalizację w obrębie lokatora i ten nie zmienia się, mimo, że Twoje współrzędne lokalizacji uległy zmienia. Znane są też wymiary "kwadratów" i okazuje się, że nie są to kwadraty tylko prostokąty. Znajomość wymiarów pomaga też w szacowaniu bardziej oddalonych kwadratów. O ile możesz się przesunąć wewnątrz tego samego lokatora, to zależy od podawanego przez Ciebie lokatora.
Przykład:
JO82lj12nm (możesz podać na mikrofalach TROPO)
JO82lj (zazwyczaj podawany lokator w czasie łączności UKF)
JO82 (taki lokator podaje się np. dla łączności EME lub w niektórych zawodach)

Po więcej informacji udaj się proszę tutaj: http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=44695&temat=58154 (PS. QRA lokator to chyba nie jest dobra nazwa) lub tu: http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3538&temat=31580.


  PRZEJDŹ NA FORUM