Ustawienie cewek w PA
    SP5MAD pisze:


    Nikt o tym nie pisze, bo jest to jedna z podstawowych zasad.
    Czas rozgrzewania katody przed załączeniem napięć: anodowego (1000V) i siatki drugiej (300V) - jest podany w FABRYCZNYCH DANYCH KATALOGOWYCH i wynosi 150 sekund.
    Przepraszam bardzo, ale pierwszą rzeczą jaką trzeba mieć i znać - są dane katalogowe lampy !!!, trochę się wkurzyłem, bo jak ktoś poważnie podchodzi do budowy wzmacniacza - takie rzeczy jak dane katalogowe lampy - powinien znać.
    Włodek, SP5MAD.


Gdyby to była podstawowa zasada, to wszędzie by o tym pisano. Gdybyś Włodek czytał te karty, to wiedziałbyś, że najczęściej producenci nie podają w nich żadnych czasów obowiązkowego wygrzewania katody przed włączeniem napięć A i S2. Otóż nie jest tylko czas bywa podawany w danych. Najczęściej jednak w danych katalogowych tego czasu nie podają. Kolega wyżej podał fabryczne karty lamp i nie ma tam tego czasu.
Zatem czasami podają a czasami nie, ale gdyby to była podstawowa zasada, kluczowa (tak jak np, napięcie czy prąd żarzenia czy napięcie anodowe) to była by ZAWSZE podana. W kartach lampy z pewnością brakuje ścisłych informacji w jakiej kolejności włączać poszczególne elektrody.
Poza tym, ja ten zapis w danych inaczej interpretuję (być może źle - niech się jakiś anglista wypowie), bowiem tam jest zapis: "Catode heating time (at heater voltage 12.6V, anode voltage 1000V, grid 2 voltage 300V) s, at most...........150"
Jak dla mnie to oznacza nie obowiązek odczekania z włączeniem napięć anodowych i siatki po włączeniu żarzenia przez 150 sek ale maksymalny (at most) czas nagrzewania się katody przy założeniu, że napięcie anodowe wynosi 1000V a napięcie siatki 2 300V.
Zatem popatrzmy:
http://tubedata.itchurch.org/sheets/175/g/GU81.pdf - jakby ktoś miał wątpliwości czy potrafi czytać po rusku czy angielsku to polska, pełna karta LAMINY i ani słowa o konieczności grzania przez 180 sek czy inny ściśle określony czas.
http://tubedata.itchurch.org/sheets/018/g/GK71.pdf - jw.
http://tubedata.itchurch.org/sheets/018/g/GU74B.pdf - jest informacja o maksymalnym czasie nagrzewania się katody - jak wg mnie należy rozumieć tę info. napisałem wyżej.
http://tubedata.itchurch.org/sheets/018/g/GS31B.pdf - jest informacja o maksymalnym czasie nagrzewania się katody, ale już słowa o tym przy jakich parametrach napięć A i S2.
http://tubedata.itchurch.org/sheets/018/g/GU70B.pdf - słowa nie ma o czasie rozgrzewania się katody.


lub dla innych lamp można sobie przejrzeć tu:
http://tubedata.itchurch.org/sheetsG.html

Zatem, uwzględniając powyższe - wątpię aby to była jakaś superkrytyczna rzecz dla amatorskiego wzmacniacza do pracy okresowej (no chyba, że ktoś włącza i wyłącza w kółko wiele razy dziennie). Raczej bym się skupił na wykonaniu porządnego trafa, który będzie zapewniał skuteczną izolację między poszczególnym napięciami lub nad dobraniem kilku traf - jak wspomniałeś.

Pozdrawiam!
Tomek


  PRZEJDŹ NA FORUM