Radio do plecaka
Marcin:
Brak notch'a przy pracy bez komputera to minus ale nie jest tak źle. Odbiornik ma zaimplementowany cały zestaw filtrów od 1500Hz do bodajże 6000Hz dla SSB i od 100Hz dla CW (górnej wartości nie pamiętam). W większości wypadków to wystarcza. W praktyce brak notch'a okazał się mniej dokuczliwy niż początkowo sądziłem. Czytałem że twórcy planują dodanie notch'a w kolejnych aktualizacjach. Oprogramowanie radia jak i współpracujące na komputerze intensywnie się rozwija a aktualizacje dostępne są na stronie producenta.
Jako ciekawostkę dodam że DUO ma super modulację. W menu jest dostępna cała gama filtrów dla optymalizacji modulacji. W praktyce wyszło że łatwiej się dowołuję na DUO z mocą 60-70 W niż na FT-920 ze 100W. Na QRP to już zupełna bajka. Moja beszczelność sięgnęła szczytu i zacząłem pracować QRP SSB na 160m wesoły Przy pracy sygnałem z komputera jest dostępny korektor graficzny dla toru modulacyjnego. Ale tego jeszcze nie przetrenowałem.
Do websdr trochę szkoda DUO. Elad oferuje odbiorniki SDR FDM-S2 będące praktycznie częścią odbiorczą DUO. Dokładniej to z tego co się orientuję najpierw powstał odbiornik a potem dorobili do niego tor nadawczy i sterowanie poza komputerem.
W DUO i S2 jest fajne złącze do sterowania rozszerzeniami typu zewnętrzne przełączniki anten, banków filtrów wejściowych itp. Elad oferuje gotowe podzespoły lub płytki do rozwijania własnych rozwiązań. Na yahoo jest grupa dyskusyjna gdzie autorzy na bieżąco udzielają porad tak że wsparcie jest super.
Ja nie próbowałem odpalać tego na linuxie. Czytałem że koledzy odpalali oprogramowanie Elada na wirtualnej maszynie.
Samo oprogramowanie Elada ma funkcje serwera ale tego wątku nie drążyłem.
Jurek:
1. Próbowałem z dwoma. Na więcej mi zabrakło fantazji. Trzeba sobie jakoś to zorganizować i jeszcze nie dorosłem w pełni do tej funkcjonalności. Dwa odbiorniki używałem do oczywistego celu tzn śledzenia pracy dx'a w splicie. Próby robiłem na tym słabszym "atomowym" komputerze. Bez problemu dawał radę.
2.Jest opisana cała procedura integracji ze skimerem, dostępna na stronie producenta. Chodzi oczywiście o pracę szerokopasmową bo można też klasycznie czyli wybrać w skimerze kartę dźwiękową FDM DUO i pobierać cyfrowo audio z odbiornika. Tak jak pisałem wcześniej FDM DUO po podłączeniu USB do port TX udostępniany jest w windowsie jako karta dźwiękowa.
3. Zdaję sobie sprawę, że to dużo dla CW. Ja jestem raczkującym telegrafistą ale widzę problem. Takie opóźnienie występuje na słabym komputerze. Na drugim jest mniejsze. Szacowałbym go na 0.3-0.4 sek. Oczywiście jest jeszcze opcja żeby słuchać bezpośrednio z radia. Tam opóźnienie względem radia analogowego (FT-920) jest na poziomie 0.1 sek. Tyle że można je zauważyć ale nie przeszkadza.
Co mi się nie podoba:
1. Instrukcja jest jakby robocza. Sporo rzeczy trzeba się domyśleć. Ale jest bardzo dobre wsparcie na grupie yahoo.
2. Nie ma vox a ptt sterowane jest tylko przez komendy cat. To stwarza problem przy pracy z programami np WSJT itp które sterują ptt tylko liniami RTS i DTR COM'a.
3. W wersji oprogramowania którą mam nie działa monitor CW. Ja dopiero uczę się telegrafi i bez monitora gubię się przy nadawaniu.
4. Przełączanie pasm jest trochę "koślawe". Wykorzystuje pomięci i robi się to naciskając klawisz i czekając aż pojawi się pożądane pasmo. Oczywiście dotyczy to pracy stand alone.
5. Przy nadawaniu jeśli moc jest za mała odczyt SWR jest "kosmiczny". To daje ciekawe efekty gdy się namiesza w ustawieniach wejścia modulacji. Mocy nie ma a SWR wychodzi 17 i więcej. Pierwsza myśl to padła antena wesoły Producent zapowiedział rozwiązanie tego problemu w kolejnych aktualizacjach.
Pojawiają się różne drobne bugi w oprogramowaniu komputerowym ale po wykryciu są szybko usuwane. Generalnie jest to produkt ciągle rozwijany i doskonalony przy czynnym udziale użytkowników. Ale już na dzień dzisiejszy to fajne rozwiązanie. W każdym razie nie żałuję wyboru.
Nie pisałem tego wyraźnie wcześniej ale FDM DUO z komputerem pozwala na nagranie strumienia RF o szerokości teoretycznie do 6MHz. Ja próbowałem tylko do 600kHz bo dysk zapełnia się w zastraszającym tempie. Format plików to 24 bitowy wave z odpowiednią częstotliwością próbkowania. Jeśli taki plik odtwarzamy potem np w sofcie Elada to możemy sobie zarejestrowanym wycinku pasma dowolnie wybierać stacje, rodzaje modulacji i dekodować to offline jak nam się podoba. Daje to niesamowite możliwości monitorowania i dokumentowania aktywności na paśmie.

Pozdrawiam
Andrzej SQ5GVY


  PRZEJDŹ NA FORUM