Promocja polskich krótkofalowców
Celem są dobre materiały promocyjne, w tym wideo
Rozpoczynam wątek, w którym chcę nakreślić temat promocji tego, co robią polscy krótkofalowcy, zrzeszeni w PZK i niekoniecznie. Chcę zebrać materiały o ich działaniach, konstrukcjach, łącznościach oraz inicjatywach. W wyniku tych działań chcę koordynować i wytworzyć (w ramach moich możliwości) materiały, które z dumą będziemy mogli pokazać w Internecie, a także podczas spotkań takich, jak we Friedrichshafen, na ŁOSiu czy gdziekolwiek indziej.

Założenia są następujące:

1. zbieramy surowe materiały wideo oraz zdjęcia w najlepszej dostępnej jakości. Jeśli jest to materiał archiwalny to będzie to rozdzielczość 640x480 lub PAL (575p). Jeśli jest to materiał nowszy, to rozdzielczość SD (PAL 575p w formacie 4:3 lub PAL Plus 16:9 - lepiej), jeśli aktualny, to optimum oznacza dla nas 720p. Zdjęcia w rozdzielczości nie mniejszej niż 3mpix, by było z czego kadrować.

2. Na fotografiach lub filmach ma być widać:
- ludzi, o których mówimy, czyli radioamatorów-krótkofalowców
- sprzęt, który do tego celu służy, najlepiej z osobnym opisem co to jest i do czego służy, jak powstało (dotyczy konstrukcji amatorskich)
- samą akcję, taką jak choćby łączności, eksperymenty, spotkania

3. Na fotografiach lub filmach nie może być:
- alkoholu, nawet w tle. Zatem piwo czy flacha obok radia absolutnie odpada. W ostateczności zostanie wykadrowana jeśli to tylko będzie możliwe.
- innych zawartości lub rzeczy/działań niewłaściwych dla ludzi młodych
- spraw wykraczających poza przyjęte normy kulturowe związane z obecnością w miejscu publicznym
- niecenzuralnego słownictwa

4. celem będzie montaż materiału, który promuje nie tyle organizacje (jak PZK, ale nie tylko) ale członków tych organizacji, ich osiągnięć.

5. Wynikowy materiał zostanie opisany, a następnie wydany na mocy licencji Creative Commons BY-SA-NC czyli do użycia niekomercyjnego, z uznaniem autorstwa (w każdym materiale będzie informacja o autorach tego, co posłużyło do montażu), a także możliwość dalszego użycia na tej samej licencji. Jest to bardzo popularna licencja w świecie artystycznym, została napisana na potrzeby organizacji takiej, jak PZK i moim zdaniem świetnie się do tego nadaje. Sprawy licencyjne mogę wyjaśnić, jeśli są pytania - odpowiem.

6. Wynikowy materiał będzie można opublikować w dowolnym medium takim jak na przykład sieci społecznościowe (choćby zalinkować film z Youtube'a, osadzić na Forum).

7. Projekt od początku do końca jest niekomercyjny, wykonany na zasadzie wolontariatu i takim pozostanie.

8. Miejsce publikacji nie będzie ograniczone do żadnego zamkniętego forum, gdyż zamknięte forum ze swojej natury ogranicza promocję. Na ten cel zostanie powołane osobne miejsce, prowadzone w formule bloga.

9. Jestem otwarty na propozycje merytoryczne. Jeśli masz ciekawe osiągnięcia, chcesz się pochwalić - zapraszam. Jeśli masz coś gotowego, co po mniejszej lub większej korekcie możemy wykorzystać do wspólnego dobra - zapraszam. Jeśli chcesz przygotować materiał dla nas - zapraszam.

a zatem poponowane tematy obejmą między innymi:

- aktywność stacji klubowych, w tym szkolenie z praktyki operatorskiej
- aktywność stacji kontestowych
- aktywność w sytuacjach kryzysowych, działanie sieci łączności awaryjnej
- pracę w zawodach, razem z instruktażem
- konstrukcje amatorskie w teorii i praktyce,
- anteny i urządzenia pomocnicze z nimi związane,
- telegrafię na poziomie podstawowym, zaawansowanym oraz mistrzowskim (poproszę tu o pomoc, to jeszcze nie mój poziom), w tym podstawy nauki tej sztuki,
- łączności na ultrakrótkich w tym DX na UKF
- łączności wymagające ekstremalnych warunków pracy, takie jak EME czy choćby troposcatter
- technika cyfrowa - użycie cyfrowych emisji, teoria i praktyka, potrzeby w tym zakresie, szanse rozwoju, aktywność,
- amatorskie obrazowanie czyli SSTV, ATV.
- praca za granicą - podstawy, zasady, działanie, porady.
- podręcznik dla początkujących. Liczę tu na pomoc kolegów, którzy już takie cos zrobili.
- coś dla miłośników pracy mobilnej na krótkich i ultrakrótkich
- APRS oraz podobne zagadnienia związane z technikami cyfrowymi i lokalizacją, trackery
- mikronadajniki, w tym także trackery w balonach
- krótkie materiały humorystyczne, jako przerywniki (ale na odpowiednim poziomie kultury osobistej).

czegoś jeszcze nie wymieniłem? To znaczy, że trzeba dodać!


Proszę o konstruktywne propozycje w tym zakresie, linki i tym podobne. Krytyka jest uzasadniona, ale jedynie w formie konstruktywnej do merytoryki, wskazując na niedociągnięcia i proponując jednocześnie jak to według krytykującego powinno być zrobione.

Jednocześnie proszę administrację o rygorystyczne moderowanie tego wątku. Chcę, by w tym wątku nie było absolutnie miejsca na żadne "wycieczki osobiste".

Proszę zatem o propozycje.


  PRZEJDŹ NA FORUM