Który wzmacniacz, z lampą GU43 czy GU74 ???
Ostatni wzmacniacz nie ma load tune, bo jest to wzmacniacz akustyczny. Fotkę wstawiłem z racji na bardzo konkretne obciążenie lampy. Widziałem nawet fotkę wzmacniacza do gitary basowej zrobionego właśnie na GU81 - muzycy rockowi grający na basie potrzebują czasami solidnego wzmacniacza i 4XEL34/6П27С to bywa zbyt mało. Rosjanie zrobili zatem wzmacniacz akustyczny na GU81, prawdopodobnie podobny do tego powyżej. Słabsza konstrukcja Serba Aleksa Kitica zawiera po jednej 813tce na kanał.



Zrobię krótki rys historyczny.
Mnóstwo powojskowego sprzętu nadawczego wyposażano w lampy ceramiczne, gdyż do zastosowań wojskowych i ogólnie profesjonalnych były lepsze. Firma Marconi Marine (MIMCO) zdecydowała się na to zbyt późno, pozostałe firmy już je stosowały.
Na zdjęciu nadajnik główny Marconi Conqueror HS, 1,5kW na krótkich.


Nawet w polskim nadajniku główny Mewa używano 4 sztuk 4CX250 (to był bdb nadajnik, naprawdę udana konstrukcja, wręcz klasy światowej, potwierdzali to R/O, którzy pływali na tych statkach). Osobiście zrobiłem wzmacniacz na bazie gotowego stopnia mocy na takiej lampie.

W tym samym czasie amatorzy rosyjscy korzystali ze wzmacniaczy mocy robionych na lampach szklanych - GK71, GU13 (klon 813), GU89, 3xGU50 i tym podobnych. Wzmacniacze te były dość duże, gdyż rosyjskie lampy GK71 czy GU89 oględnie do najmniejszych nie należą. Na podobnych lampach działały radzieckie nadajniki takie jak BARK - taki bywał efekt awarii:


Nadawali także z demobilowych nadajników PKM-5, oto jego obwód wyjściowy

wariometry



Dość prędko przesiedli się na konstrukcje na lampach ceramicznych, gdyż były mniejsze i miały lepsze parametry. Taka na przykład GU89 (nie wersja M ale oryginalna) ma słabą sprawność na paśmie 10m, to samo dotyczy GK71 w klasycznym układzie, sterowana w katodzie. Tymczasem lampy ceramiczne mają mniejsze rozmiary, a zatem doprowadzenia mogą być krótsze, mają lepsze parametry. Taka wspomniana wyżej 4CX250 bez bólu pracuje w paśmie 144MHz (i były budowane dopalacze na UKF właśnie na parze lub czwórce takich lamp). Rosjanie po prostu po rozpadzie ZSRR już mieli gotowe know-how budowy takich wzmacniaczy, często były to gotowe stopnie mocy opracowane do sprzętu profesjonalnego czy wojskowego starszej generacji. Minął również czas, w którym każdy wzmacniacz musiał mieć zmierzoną oficjalnie moc doprowadzoną - wyjątkiem były konstrukcje na jednej GK71 i stąd popularność tej lampy. Tak piszą rosyjscy krótkofalowcy na forach. Gdy minął czas "trójek komsomolskich" (3xGU50 zasilane z powielacza bezpośrednio z sieci), amatorzy skorzystali z tego, co było dostępne - lamp ceramicznych.

Amerykanie z kolei mieli bardzo dużo podzespołów pochodzących jeszcze z poprzedniej epoki na lampach szklanych. Stąd konstrukcje typu 3x813, 2x 3-500, 3xQB 3/300. To było po prostu najtańsze. Para lamp 3-500 jest swoistym standardem wielu wzmacniaczy. Są to konstrukcje znane i wielokrotnie sprawdzone, a zatem powielane przez różnych amatorów. Lampy 3-500 były w owym czasie łatwo dostępne dla amerykańskiego hamsiaka, a zatem zbudował on wzmacniacz z tego, co znał i dodatkowo mógł naprawdę łatwo kupić. Ewentualnie zrobiła to za niego firma typu Ameritron, która bazowała na starszej konstrukcji profesjonalnej.

To samo robiła firma Kenwood - oto stopień mocy wzmacniacza TL922, 2x3-500


amatorska konstrukcja 9A6A


Nowsze konstrukcje fabryczne większej mocy od dawna są robione na lampach ceramicznych. Oto przykład wzmacniacza Emtron DX25P


Tutaj modyfikacja Drake'a L4, lampa to 8877, anodowe 4kV, moc na wyjściu ponad 2kW. Wykonał G3LBS


Duży dopalacz na dwóch lampach 3CX3000F7, sterowany w katodzie, konstrukcja W2DTC


Tyle na szybko znalazłem na kilku angielsko- i rosyjskojęzycznych forach poświęconych krótkofalarstwu.
Jedna mała uwaga - porównajcie wielkość zasilaczy (a zwłaszcza transformatorów) w konstrukcjach profesjonalnych takich jak Conqueror HS czy choćby R-140 z urządzeniami amatorskimi, także tymi nowszymi zza wschodniej granicy. Porównajcie jakość przekaźników, przełączników. To też ma znaczenie.


  PRZEJDŹ NA FORUM