jaka będzie propagacja w najbliższych latach ?
    SP5XMI pisze:

    konstrukcję sloping vee o długości przynajmniej 3 lambda na bok, nachylonej pod kątem 20 stopni o kącie rozwarcia ramion rzędu 30 stopni powieszonym nad jeziorem, ...



1/ W wielu przetrenowanych symulacjach jezioro ("fresh water" w programie 4nec2) daje rezultaty niewiele różniące się od ziemi. Dopiero wprowadzenie "sea water" wprowadza jakość odbicia zmieniającą radykalnie ch-kę anteny.

2/ W kształtowaniu listków o niskich kątach bierze udział obszar ziemi bardziej odległy od anteny. Jeśli antena znajduje się efektywnie na wysokości 45m, to odbicie kształtujące listek na kącie elewacji 15 stopni następuję w odległości 45m * cotan (15 stopni) ~= 170m. W takiej odległości od brzegu morza (lub słonego jeziora) powinien więc być "środek ciężkości anteny" jeśli ten kąt promieniowania (i niższe od niego) chcemy wzmocnić.







3/ Anteną z p. 2/ jest np. sloping vee dla pasma 80m o parametrach zadanych przez Marcina. Punkt zawieszenia 85 m nad ziemią, ramiona o długości ~245 metrów, kąty ~j.w. (jeżeli wydaje się zbyt monstrualna, to zawsze można przeskalować na wyższe pasma aniołek ). Przyjąłem na oko efektywny środek anteny jak w p. 2/, to jest ~110 m poziomo od punktu zasilania (oś X), pionowo 45m nad ziemią (oś Z). Spodziewam się zaburzenia (korekty) charakterystyki anteny od 15 stopnia w dół.

Wyniki modelowania:
- ch-ka czerwona - antena nad ziemią, daleko od mórz wszelkich
- ch-ka niebieska - ta sama antena, odległość jej punktu zasilania od brzegu morza to ok. 110 + 170 = 280m.

Ch-ka pionowa






Ch-ka pozioma dla bardzo niskiego kąta elewacji (3 stopnie)





Potwierdziło się, że woda słona skorygowała chrakterystykę anteny od 15 stopnia w dół.

Niespodziewanie okazało się jednak, że dodatkowo nastąpiło rozszczepienie głównego listka na dwa.




  PRZEJDŹ NA FORUM