Antena KF nad żelbetowym dachen a nad ziemią
    SP8LBK pisze:


    .....
    Mamy kupioną typową antenę FD-3 ze standardowym balunem 1:4.
    Wynika z tego, że antena w puncie zasilania ma impedancję 200 omów, które balun transformuje nam do 50 omów.
    Piotr SP2BPD dokonał symulacji tej anteny

    Impedancja w punkcie zasilania anteny:
    nad dachem - ok. 28 Ohm,
    20m nad ziemią - 92 Ohm,
    4m nad ziemią - ok. 85 Ohm.
    Uwaga:
    1/ Baluna/transformatora nie uwzględniałem.
    2/ Antena nad dachem i 4m nad ziemią były dość znacznie odstrojone od rezonansu. Należałoby podregulować ich długość, uzyskać rezonans i wtedy impedancja może ulec zmianie.
    .....
    .....



Nisko zawieszone anteny dipolowe tak mają; nic się nie poradzi, trzeba się do tego przyzwyczaić.
Nie ma sensu szukać rezonansu przez zmianę długości ramion. W konsekwencji, antena "ucieknie" prawie na pewno na pozostałych pasmach a impedancje zmienią się nieznacznie o ile w ogóle.
Akurat antenę FD (OCFD) mam dobrze "obcykaną" (wariant tej anteny mojego pomysłu prezentowałem kiedyś na forum). Jeżeli antena w miarę dobrze się zachowuje, tj. zasadniczo nie ucieka z rezonansem poza pasmo, to lepiej jej nie ruszać. Pasma amatorskie mają zmienną procentową szerokość więc nie zawsze udaje się antenę tak "zestroić", żeby minima SWR (=rezonanse) wypadały w pożądanych miejscach.
Oczywiście, nawet nad fabryczną anteną można "popracować" w jakimś symulatorze opartym na algorytmie NEC2 (ze względu na małą wysokość zawieszenia MiniNec nie da prawidłowych wyników) i zmieniając proporcje ramion, ich długości, kombinując z transformatorem itd. uzyskać lokalnie satysfakcjonujący rezultat.

@ pomiary:
jeżeli uwzględnić transformator, to impedancja anteny nad ziemią będzie w granicach 20omów co daje całkiem przyzwoity dla tej anteny swr w przedziale 2-3:1 (nie wiadomo jaki jest udział składowej reaktancyjnej w pomierzonej impedancji). Skrzynka antenowa konieczna i kropka chory.


    SP8LBK pisze:



    To nie jest odosobniony przypadek, kiedy początkujący nadawca kupuje gotową antęnę, czyt. kilkadziesiąt metrów drutu za kilkaset PLNów i dziwi się, że gotowa, zestrojona fabrycznie antena nie chce u niego poprawnie pracować.


Żeby zrozumieć, że antena może poprawnie pracować nawet gdy SWR daleko odbiega od 1:1 trzeba czasu i chęci do nauki. Niektórym to nie przychodzi nigdy pan zielony

pozdr.
Ryszard


  PRZEJDŹ NA FORUM