Wszystko co trzeba wiedzieć o budowie zasilaczy/ Budujemy własny zasilacz.
    antek pisze:

SP9MK pisze:

Budowa zasilacza transformatorowego z liniowym stabilizatorem do zastosowań radioamatorskich.

...

Dławik DL101 spowalnia narost napięcia na wyjściu w chwili uszkodzenia stabilizatora. Jest to konieczne by złagodzić skok napięcia do chwili zadziałania układu OVP.

Sprawdzałeś odpowiedź impulsową tego zasilacza po zastosowaniu DL101? Nie problemu z regulatorem?
    Zamiast przepalać bezpiecznik może trzeba dać MOSFETa z dużym prądem drenu i go rozłączać a tyrystor wsadzić przed regulatorem ... będzie mniej zniszczeń jakby co. Dodatkowo można nim awaryjnie wyłączyć zasilanie jak radiator zacznie się topić od mocy rozpraszanej oczko

Ten układ ma zabezpieczyć urządzenie zasilane przed uszkodzeniem układu stabilizatora... Padnie tranzystor to go nie wyłączysz. W innych przypadkach można zwierać zasilacz przeciążać itp i zasilacz sam się ograniczy. Ovp to ostateczność dlatego ubicie bezpiecznika jest dobrym i pewnym rozwiązaniem.

Odpowiedź impulsową zasilacza z dławikiem da się wyprostować przez dodatkową gałąź sprzężenia zwrotnego RC (dynamika).