Antena magnetyczna pętlowa
witam,
nasz śp kol Mariusz SQ9ITD eksperymentował z antenami magnetycznymi. wykonał kilka egzemplarzy dużej petli o srednicach od 1-3m z kabla koncentrycznego 5/4". do tego dochodziły kondensatory o zmiennej pojemności o duzy odstepie pomiędzy płytami 3-8mm, napędzanymi silnikami krokowymi pochodzacymi z drukarek igłowych i innych o dużej przekładni. do tego zaprojektował sterownik który współpracował z IC706 i który przestrajał antene wraz ze zmianą częstotliwości w góre lub w dół podccas słuchania. z tego co sobie przypominam było sporo problemów z integracja sterownika i transceivera. z tego co jeszcze pamiętam, budowa anteny pokrywającej cały zakres KF była duzym wyzwaniem z powodu parametrów fizycznych kondensatora zmiennego. im wieksza była dobroc anteny tym trudniej było ja zestroic do rezonansu. im wyzsze pasmo przy tej samej dobroci tym mniejszej pojemności kondensator był wymagany. trudnym do uzyskania był kondensator o szczątkowej pojemności początkowej.
Na szybko nie umiem podpowiedziec gdzie ale był gdzies w sieci solidny materiał dot. anten magnetycznych poparty doświadczeniami konstruktora. jak znajde to podam link.
moze i przy uzyciu "wodospadu" da rade doprowadzic antene do rezonansu. tego nie wiem. sam miałem okazje kilkukrotnie pocwiczyc z antena jako odbiorcza. w rezonansie było słychac pasmo i to stosunkowo czysto bez wielu zakłóceń - to zasługa dużej dobroci. na 20m odstrojenie o 7-8 kHz wymagało dostrojenia kondensatorem - bardzo precyzyjnie. stąd wiele uwagi trzeba poświecic budowie a przede wszystkim wyliczeniu zakresu pracy kondensatora.

powodzenia
jacek sp9ikf


  PRZEJDŹ NA FORUM