Antena magnetyczna pętlowa
Andrzej,

    andrzejlisek pisze:

    z tego, co rozumiem, za pomocą ilości zwojów można "regulować" dobroć anteny


nie tak łatwo uzyskać dobroć, która uniemożliwiałaby pracę SSB. Poglądowo można to prześledzić w kalkulatorze AA5TB http://www.aa5tb.com/loop.html#cal. Dla planowanych przez Ciebie rozmiarów anteny spróbuj wpisać wartość Added Loss Resistance:
- kilkanaście miliomów w przypadku perfekcyjnego wykonania
- kilkaset miliomów w przypadku zastosowania kiepskich połączeń
- następnych kilkadziesiąt lub kilkaset miliomów, by uwzględnić straty w otoczeniu (zminimalizują się one, jeśli antena będzie wzniesiona kilka metrów nad ziemią).

Bandwidth (-3 dB points) z kalkulatora odpowiada pasmu o SWR < 2,62. Dlaczego akurat 2,62? Odpowiedź tutaj: http://ve2azx.net/technical/Q-FactorMeas_on_LC_Circuits.pdf. Mierząc szerokość pasma Twej anteny możesz ją porównać z tą, którą podaje kalkulator i wywnioskować jaka jest w Twoim przypadku wartość Added Loss Resistance.

Poniżej przykład anteny, którą miałem okazję mierzyć:



Zmierzone pasmo wyniosło 18 kHz. Metodą prób i błędów, wpisując różne wartości Added Loss Resistance w kalkulatorze otrzymałem taki wynik przy 21,3 miliomach (i spadku sprawności o 1 dB w stosunku do anteny idealnej, bezstratnej). Stąd wnioskuję, że jest to dobra antena.


    andrzejlisek pisze:

    Cyna lutownicza to rozumiem, że w tym przypadku słaby pomysł ze względu na małą przewodność.
    Zastanawiam się, czy sytuacja poprawi się po zastosowaniu następujących zmian:
    1. Żadnych złącz lutowanych, złącza między płaskownikami mocno ściśnięte śrubami, po dokładnym oczyszczeniu łączonych powierzchni.


Prąd w.cz płynie powierzchniowo a nie przez cały przekrój kontaktu. Lutowanie nie jest złe, o ile nie rozlewa się daleko ma powierzchnie boczne łączonych rurek, płaskowników. W przypadku łączenia rurek chodzi o to, by obwódka ze spoiwa nie była szersza niż kilka milimetrów

Szukałem optymalnego spoiwa dla moich rurek Cu. Z występujących na rynku miękkich wybrałem stop Sn99Cu1 o rezystywności 7,4 razy większej od rezystywności Cu (popularnie używany w elektronice stop Sn60Pb40 ma rezystywność 9 razy większą od rezystywności miedzi). Najlepszy stop twardy był 3,6 raza bardziej oporny od miedzi.


    andrzejlisek pisze:

    ... Użycie grubych przewodów miedzianych w formie linki


Linka nie jest dobrym pomysłem. Podobnie jak oplot koncentryka, więcej na ten temat tutaj: http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3534&temat=413833&nr_str=2 dwa moje wpisy z linkami na górze strony.

Lepiej już użyć giętkiego płaskownika z cienkiej blachy miedzianej. Lub miękkich rurek Cu o których było wyżej.




  PRZEJDŹ NA FORUM