Antena magnetyczna pętlowa
Andrzej,

wkładasz wiele wysiłku w swoją antenę, ale boję się, że możesz przeżyć rozczarowanie. Przynajmniej ja byłem bliski rozczarowania, dopóki nie odszedłem z anteną dalej od budynku.

Zasada jest taka:
- nie ma niczego metalowego w odległości 5m w kierunku prostopadłym do płaszczyzny pętli (czyli w kierunku osi koła, które tworzy pętla),
- w płaszczyźnie pętli (czyli na kierunkach wyznaczonych przez szprychy rowerowe) można z metalem podejść bliżej. Ja przybliżałem duży kawałek blachy i SWR reagował dopiero wtedy gdy byłem ~1,5m do ramki (Edit: zbliżałem się do ramki po stronie przeciwległej do kondensatora, spodziewam się, że gdyby podchodzić od strony kondensatora reakcja mogłaby być zauważalna już prędzej, powiedzmy w odległości 2-2,5m)


Jeśli nie grozi Ci na razie kupno SWR metra, to możesz pokusić się o wykonanie wskaźnika SWR. Dioda zaświeci, gdy uzyskasz dopasowanie. Tylko dla QRP! Np. taki projekt http://www.qrpkits.com/swrindicator.html .

Gdy już będziesz daleko od żelastwa i będziesz miał jakiś przyrząd do pomiaru SWR, wtedy możesz przystąpić do optymalizowania kształtu pętli sprzęgającej. Moje eksperymenty z MFJ-1786 pokazały, że optymalny jest kształt wyciągniętej ku górze elipsy.



Ale nie wiem, czy MFJ-1786 może być miarodajna, gdyż ona w obwodzie z małą pętlą ma jeszcze szeregową cewkę. Elipsowaty kształt + obecność tej indukcyjności pozwala na uzyskanie dobrego SWR od 10 do 30 MHz.

Co do poziomu zakłóceń (szumu, tła) wewnątrz budynku. Jeśli nie masz na zewnątrz anteny porównawczej, to posłuchaj jakiegoś dobrego websdra. Powinieneś na swojej antenie magnetycznej uzyskać taki stosunek sygnału do zakłóceń jak na websdr.

Prawdopodobnie jednak wewnątrz budynku ani SWRa nie utrzymasz w ryzach, ani S/N Cię nie zadowoli.


  PRZEJDŹ NA FORUM