pasma radiowe
    andrzejlisek pisze:

    Oprócz pasm myślę, że warto wspomnieć o modulacjach faktycznie używanych.

    Bandplan każdego pasma określa modulacje. Ja osobiście zauważyłem, ze na wszystkich pasmach KF dominuje SSB (LSB poniżej 10kHz i USB powyżej 10kHz), CW i RTTY (lub inne, które na SSB brzmią podobnie, jak RTTY).

    Jak jest na UKF, szczególnie 2m i 70cm? Niedawno zamówiłem transceiver YAESU FT-991, ale jak przeglądałem internet, to zauważyłem, że 90% radiostacji, włączając ręczne (np. Baofeng UV-5R) i stacjonarne/samochodowe (np. TYT TH-7800), przeznaczone do samego UKF posiada wyłącznie FM, a jak się analizuje bandplan, to można wywnioskować, że SSB i CW też się bardzo przyda. Czy w praktyce SSB i CW się używa prawie tak często, jak FM, czy bardzo rzadko?


To zależy jak kto na to patrzy ,mając do dyspozycji SSB CW i FM zawsze wybieram te pierwsze na to miast dla niektórych liczy się tylko FM bo tam to.......... ,dużo słów i brak konkretów .W dobie DXC już się nie siedzi przy radiu tyle godzin jak kiedyś,raczej to zawody czasem MS i ES jesienią TR i tak ta zabawa się toczy.Masz fajne radio tylko szanuj go sobie nie odporny na wilgoć.lol


  PRZEJDŹ NA FORUM