pasma radiowe
  SP6IX pisze:

   andrzejlisek pisze:

   Oprócz pasm myślę, że warto wspomnieć o modulacjach faktycznie używanych.

   Bandplan każdego pasma określa modulacje. Ja osobiście zauważyłem, ze na wszystkich pasmach KF dominuje SSB (LSB poniżej 10kHz i USB powyżej 10kHz), CW i RTTY (lub inne, które na SSB brzmią podobnie, jak RTTY).

   Jak jest na UKF, szczególnie 2m i 70cm? Niedawno zamówiłem transceiver YAESU FT-991, ale jak przeglądałem internet, to zauważyłem, że 90% radiostacji, włączając ręczne (np. Baofeng UV-5R) i stacjonarne/samochodowe (np. TYT TH-7800), przeznaczone do samego UKF posiada wyłącznie FM, a jak się analizuje bandplan, to można wywnioskować, że SSB i CW też się bardzo przyda. Czy w praktyce SSB i CW się używa prawie tak często, jak FM, czy bardzo rzadko?


  To zależy jak kto na to patrzy ,mając do dyspozycji SSB CW i FM zawsze wybieram te pierwsze na to miast dla niektórych liczy się tylko FM bo tam to.......... ,dużo słów i brak konkretów .W dobie DXC już się nie siedzi przy radiu tyle godzin jak kiedyś,raczej to zawody czasem MS i ES jesienią TR i tak ta zabawa się toczy.

Wiadomo, że SSB ma największą "siłę przebicia" wśród modulacji przenoszących dźwięk, bo ma wąskie pasmo i 100% mocy nadajnika przenosi dźwięk, nie marnuje się mocy na nośną (50% w AM) i drugą identyczną wstęgę (każda wstęga to 25% mocy) tak, jak w AM. Nie wiem, ile procent mocy nadajnika przenosi dźwięk, a ile się "marnuje" w modulacji FM. CW ma jeszcze większą siłę przebicia, o zaletach, wadach CW możnaby niemalże książkę napisać.

Wychodzę z założenia, że najczęściej spotykany sprzęt, to taki, jaki jest najbardziej potrzebny (jaki popyt taka podaż) i z tego wynika, że na 2m i 70cm najczęściej używaną modulacją jest właśnie FM i wielu użytkownikom taka wystarczy.

  SP6IX pisze:

  Masz fajne radio tylko szanuj go sobie nie odporny na wilgoć.lol

Chyba żadne radio przewoźne ani stacjonarne nie jest odporne na wilgoć. Zamierzam używać głównie w pomieszczeniach lub ewentualnie w kabinie samochodu (ale nie w czasie jazdy), więc myślę, że nie ma problemu. Zamierzam pilnować SWR, dlatego szukałem takiego z miernikiem SWR i zabezpieczeniem przed wysokim SWR, więc nie będzie potrzebny dodatkowy nietani klamot, jakim jest miernik SWR na wszystkie pasma obsługiwane przez to radio.


  PRZEJDŹ NA FORUM