pasma radiowe
  EI2KK pisze:

   andrzejlisek pisze:

   Oprócz pasm myślę, że warto wspomnieć o modulacjach faktycznie używanych.

   Bandplan każdego pasma określa modulacje. Ja osobiście zauważyłem, ze na wszystkich pasmach KF dominuje SSB (LSB poniżej 10kHz i USB powyżej 10kHz), CW i RTTY (lub inne, które na SSB brzmią podobnie, jak RTTY).

   Jak jest na UKF, szczególnie 2m i 70cm? Niedawno zamówiłem transceiver YAESU FT-991, ale jak przeglądałem internet, to zauważyłem, że 90% radiostacji, włączając ręczne (np. Baofeng UV-5R) i stacjonarne/samochodowe (np. TYT TH-7800), przeznaczone do samego UKF posiada wyłącznie FM, a jak się analizuje bandplan, to można wywnioskować, że SSB i CW też się bardzo przyda. Czy w praktyce SSB i CW się używa prawie tak często, jak FM, czy bardzo rzadko?


  A moje odczucie jest takie, ze wiecej stacji pracuje cw niz ssb... Przewin galka cale pasmo i policz, cw dosc gesto obok siebie pracuja, tyle miejsca co trzeba na jedno ssb to starczy na kilka/nascie cw o normalnej jakosci sygnalu...

Oczywiście sam będę sprawdzać przesłuchując pasma. Myślę, że gdyby CW/FM było tak popularne na 2m i 70cm, to Baofeng i Woxum musiałby produkować swoje ręczniaki i inne radia z CW i SSB, inaczej by splajtowali, a ich ręczniaki mają tylko FM.


  PRZEJDŹ NA FORUM