Balonowa Baza Wiedzy, linki do informacji, archiwum
    EI2KK pisze:

    ...

    Jak dobrac balon i ilosc gazu do payload, tak zeby nie przekroczyl wysokosci 'pekniecia' - nie moge namierzyc zadnych kalkulatorow zeby mi to wyliczyly..


Ważny jest pkt 4) w tym kalk. http://randomaerospace.com/Random_Aerospace/Balloons.html prędkość wzn. Folia nie pęka < 2m/s.

Dla foliowych nie rozciągliwych:
Z praktyki wiem ze muszę tyle napompować gazu aby balon z payload-em + 15% wagi ładunku, był w równowadze.
Przed startem odcinam ten dodatkowy balast
15% wagi i całość wznosi się z prędkością (wznoszenia) od 1-2m/s nie więcej.
(te 15% daje wektor wznoszenia nie przekraczający wytrzymałości powłoki nierozciągliwej na pułapie, czasem sięga 25% nawet)
(dlaczego balon nie wznosi sie dalej ponad pułap? - bo już nie wzrasta objętość i siły wyporu spadają)



Wysokość na której wznoszenie się zatrzyma zależy od tego ile miejsca w balonie pozostaje i od krzywej wzrostu ciśnienia. Ponieważ powłoka jest pseudonierozciągliwa to tej elastyczności wystarczy na zwolnienie do zera gdy prędkość wznoszenia jest mała.
Jak przyjmujemy że to jest prawie liniowa zal. to już znając ciśnienie na dole wyliczymy. Np. jeśli napompowałem do połowy objętości to wznoszenie zatrzyma się jeśli ciśnienie spadnie o połowę. Wznoszenie nie zatrzyma i balon pęknie jeśli prędkość wznoszenia będzie ponad 2m/s, na pułapie max. gdzie objętość już nie przyrasta ciśnienie w środku będzie za duże i powłoka nie utrzyma.
Qualatex 90cm z ładunkiem do 20 gram może pozostawać na pułapie nawet kilkanaście dni o ile nie był za mocno napompowany.
Większe pułapy to większe średnice, rośnie koszt dobrej folii, szczelnej. Czasem łączy się balony razem (aby uzyskać większy pułap) ale muszą być równo napompowane max pr. wzn. nie może być > 1-2m/s. Należy unikać pułapów zajętych przez linie lotnicze, unikać stref wydzielonych (patrz: droneradar.eu) i zgłaszać loty do PAŻP (pansa.pl).

Dla balonów lateksowych, które zwiększają objętość są dwa przypadki:
1) balon ma pęknąć
2) balon ma nie pękać

1) Pompujemy tak aby przekroczyć 15% a nawet więcej (duża prędkość wznoszenia) i pęknie na wys. gdzie ciśnienie zew. spowoduje wzrost obj. do obj. pęknięcia to oczywiste. Jak producent podaje nośność 200g to podaje też pułap na jakim pęknie z tym ładunkiem.
2) Drugi przypadek może wystąpić tylko wtedy gdy prędkość wznoszenia będzie do 1m/s czyli b. mała. Balony 1m lateksowe te tanie nie są przystosowane do helu i on powoli wycieka. Udaje się puszczać takie lateksy bez pęknięcia o ile nie napompujemy za dużo (co widać po prędkości wznoszenia < 1m/s). Balon po wejściu na pułap gdzie powinien pęknąć z powodu wycieku ma już za mało gazu (leci długo bo wznosi się b. powoli 0.6m/s) i pozostaje na pułapie a raczej powoli opada (czasem uda się że pozostaje na pułapie kilka godzin).

Pomijam zjawisko pkt. rosy, polegające na tym, że wolno wznoszący się balon na wys. gdzie temp. osiąga temp. pkt rosy pokrywa się wodą i opada, na dole np. na 600-300m może znowu się osuszyć i wzlatywać ponownie do pkt rosy np. na wys.1200 m to zjawisko występuje najczęściej jesienią lub w zimne mokre dni przy temp. +8..+15 i wilg.>50%. Ze wzrostem wys. temp. się obniża do pkt rosy np. +4 i nagle balon robi się ciężki.
Lepiej poczekać na suche powietrze!


Temp. pkt. rosy dla wilg. oraz temp i wysokość (ten drugi przes. się w zal. od pory roku).

Jeśli musimy puszczać w kiepska pogodę to kosztem pułapu można by (tego nie sprawdziłem) do wyważanego balonu przymocować pusty mały balonik balast, który pompujemy do pełna przed startem (dopalacz), on da dodatkowy ciąg i szybko pęknie na wys. 3-4km gdzie balon zwolni (balast) wznoszenie do wyważonego 1-2m/s już po pokonaniu warstwy niskich chmur deszczowych. Czy ten mały balonik da tyle ciągu aby unieść skropliny?? zakręcony


  PRZEJDŹ NA FORUM