Aktywności radiowe na ISS
Piotrze dzięki za raporcik wesoły

Na 8 grudnia, 2016 roku zaplanowano łączność ARISS pomiędzy astronautą ESA Thomas Pesquet KG5FYG i uczniami ze szkoły Collège Jean Charcot w Saint Malo we Francji. Wydarzenie zaplanowano na godzinę ~15:19 UTC, czyli ~16:19 CEWT. Będzie to łączność przez telemost, a radiowe połączenie z ISS ma być realizowane przez naziemną stację satelitarną ARISS, IK1SLD, zlokalizowaną w Casale Monferrato, we Włoszech. Odpowiedzi astronauty będą słyszalne w części Europy na 437,525 MHz FM.
Podczas tego przelotu APRS pracujący na ISS na częstotliwości 437,550 MHz FM będzie wyłączony. Wydarzenie ma być nadawane na żywo w internecie: http://www.arace.fr/

Podczas nasłuchu proszę uwzględnić efekt Dopplera około +10kHz, gdy stacja pojawi się nad horyzontem i około -10kHz, gdy zacznie zachodzić za horyzont na wschodzie.

Nie mam informacji na temat HAM Video w paśmie 13cm, ale prawdopodobnie będzie wyłączone.... lub może być pusta transmisja bez podłączonej kamery do nadajnika.

Dodatkowo, jeżeli pogoda dopisze, to podczas tego połączenia powinno być widać z terenu Polski Międzynarodową Stację Kosmiczną przemieszczającą się po niebie.

W dniach 8 i 9 grudnia z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) będzie przeprowadzony kolejny eksperyment MAI-75. Godziny doświadczenia odpowiadają orbitom, kiedy ISS będzie w zasięgu radiowym Moskwy, czyli pomiędzy 12:00, a 18:00 UTC. Transmisja radiowa SSTV z ISS będzie na częstotliwości 145,800 MHz FM. W eksperyment zaangażowani są: Rosyjska Akademia Nauk, Energia, Federalna Agencja Kosmiczna (FKA) Roskosmos i ARISS.