Filtry wejściowe.
    m72 pisze:

    Ok a co by się stało jakby zrobić TRX np na pasma of 80 do 10 ale z jednym tylko filtrem który ogranicza tylko powyżej i poniżej skrajnych częstotliwości, cały środek by został. Ma takie coś prawo działać ?


Spotyka się i takie rozwiązania. Teoretycznie jest ono równie dobre. Praktycznie jednak, jeżeli heterodyna ma prążki boczne i szumy to każdy z tych produktów w mieszaczu pomieszany z sygnałami z całego odbieranego pasma tworzy dodatkowy szum na pośredniej. Słuchając na takim odbiorniku mamy wrażenie, że pasmo jest zaśmiecone i zaszumione podczas gdy jest inaczej. Im gorsze parametry ma heterodyna i wzmacniacz w.cz. i mieszacz w torze sygnałowym tym bardziej odczujemy zysk z zastosowania preselekcji.

Były dawniej produkowane odbiorniki profesjonalne KF gdzie preselektor punktowy, strojony ręcznie było można włączyć lub wyłączyć. Mimo, że miały one wszystkie bloki zbudowane z bardzo dużą starannością czasami można było zaobserwować poprawę odbioru po włączeniu punktowego preselektora. Takie były uważane za najlepsze odbiorniki Świata Racale z seri RA17xx z lat siedemdziesiątych. Obecnie sprzęt dla amatorów z najwyższej półki np. Icom IC-7851 mimo, że ma heterodynę i tor sygnałowy odbiornika o parametrach bardzo mocno wyśrubowanych ma też załączany opcjonalnie punktowy preselektor. Co ciekawe jest to preselektor strojony mechanicznie przez układ automatyki tak, że operator nie musi po zmianie częstotliwości go podstrajać.

Reasumując jeżeli budujesz "popierdółkę" możesz tak zrobić. Jeżeli ma to jakoś działać to raczej nie.


  PRZEJDŹ NA FORUM