System AIS w żegludze
    SQ5AM pisze:

    Temat jest prosty jak konstrukcja młotka.

    Radio... najlepiej z wyjściem bezpośrednio z dyskryminatora, karta dźwiękowa, kabel łączący radio z kartą (lub komputerem) i ten program: https://www.coaa.co.uk/shipplotter.htm

    Fajna zabawa na wieczory nad morzem podczas urlopu.

    Drugim wariantem jest SDR na USB. Taki zwykły za kilka dych na allegro + do tego sterownik wirtualnego kabla no i powyższy soft. Antena na 2m i zestaw elegancko hula.


Jest kilka odpowiedzi, więc postaram się jakoś to „ogarnąć”.
SP9IKF. Tak, spodziewałem się, że coś usłyszę, nawet zmianę szumu. Gdybym coś takiego zauważył, wtedy zrobił bym krok nr 2, czyli podłączył radio (sygnał z za detektora) do komputera. W komputerze mam program Navigatrix z „zaszytym” w nim programem AIS Decoder. Nie zrobiłem kroku nr 2, bo nie słyszałem żadnych sygnałów. Gdybym cośkolwiek usłyszał, to próbował bym sygnał dekodować. Dziękuję za przedstawione materiały, będę się z nimi zapoznawał.
SQ2DK. Tak, zgadza się. 60 sek. jest podzielone na 2250 slotów, 1 slot to czas 26.67ms i odpowiada to transmisji 256 bodów. Sądziłem że jak otworzę blokadę szumów, coś uda się usłyszeć. Niestety, cisza, brak zmiany barwy szumów. Do odsłuchu stosowałem trzy radia. Stacjonarne morskie IC M601, ręczniak na pasma morskie z którego miałem „wyciągnięty” sygnał po detektorze i poczciwy FT60. Statki które widziałem w Internecie były zakotwiczone obok mnie w porcie, lub na redzie, więc sygnał jakiś powinienem chyba usłyszeć.
Czy jest więc możliwe, że moim błędem była próba nasłuchu? Moim zdanie coś jednak powinienem słyszeć.
SQ5AM. Jak by to było takie proste jak konstrukcja młotka, to czemu poniosłem porażkę z AIS?
Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Mam nadzieję, że jeszcze ktoś z praktyków wypowie się w tej kwestii.
Następne próby będę mógł zrobić dopiero za kilka miesięcy gdy znów znajdę się na jachcie. Do tego czasu chcę się lepiej przygotować do tematu AIS.
Pozdrawiam. Tadeusz SP8DXZ


  PRZEJDŹ NA FORUM