Pasmo 60m w Polsce- kiedy bedzie dostepne?
    rad_n pisze:

1) Nie wkrecaj mi czegos, czego nie napisalem (gdzie ja napisalem, ze straty w kablu zwiekszaja EIRP?)
    2) 7W do dipola 0dB (2,16dBi) przy zerowych stratach to ponad 11W EIRP
    3) Trzeba sie na prawde postarac, aby dipol polfalowy mial zysk TYLKO 0dB (2,16dBi) - musialby byc zrobiony albo z drutu oporowego albo powieszony bardzo nisko nad ziemia. 0dB to ma dipol zawieszony w prozni, realny dipol wiszacy nad przyzwoicie przewodzaca ziemia i na odpowiedniej wysokosci ma gain wiekszy od dipola zawieszonego w prozni (ziemia dziala podobnie jak reflektor w antenie Yagi). Edit: Czyli EIRP rosnie wesoły
    4) Zeby miec tlumienia kabla rzedu 2dB, to musialbys go miec dlugosci grubo ponad 50m (a dla lepszych kabli duzo wiecej), straty na zlaczach przy takich czestotliwosciach sa pomijalne (przy poprawnym montazu). Duze tlumienie pojawi sie dopiero przy niedopasowaniu dipola do fidera (na przyklad dostrajanie instalacji antenowej skrzynka przy radiu zamiast przy antenie, brak symetryzacji itp.).

Nic na to nie poradze, ze wiekszosc anten jest lepsza od wzorcowej izotropowej i ma dodatni gain a wiec EIRP (edit: nie mylic z moca wypromieniowana bardzo szczęśliwy) ma wieksza od mocy doprowadzonej (poza antenami typowo do odbioru jak Beverage itp., tam sie liczy S/N bo tlo zwykle i tak jest wysokie, wiec mniejszy gain nie ma znaczenia na odbiorze). Dipol polfalowy tez ma zysk wiekszy niz antena izotropowa, a dodatkowo ma te wlasciwosc, ze w typowych warunkach (edit: czyli nad przecietnym gruntem na odpowiedniej wysokosci) ma gain wiekszy niz gdy sie go powiesi w prozni.

rad_n pisze:

Przepraszam,ale chyba za dużo naczytałeś się Północno Koreańskich książek.Czy ty wiesz jak oblicza się zysk anteny?,gdzie ona jest badana? w kosmosie?jest badana na stanowisku pomoiarowym przygotowanym do takich pomiarów,zysk dipola nie może być więkrzy od 0dB w żadnym z przypadków przez Ciebie opisanym,może jedynie zwiękrzyć swój zysk tylko przy sygnale odbieranym z odbicia od wielu elementów biernych

rad_n pisze:

straty na zlaczach przy takich czestotliwosciach sa pomijalne (przy poprawnym montazu).[/quote]

No to też mnie oświeciłeś,że lepsze kable(fidery) mają większe tłumienie
pan zielonypan zielonydobre
    rad_n pisze:

Będziesz musiał otworzyć szkołę jak to się robi, kurcze,że ja tak nie potrafię.
Nie będę z jużTobą polemizował,trzymaj się swojej teorii ,że 15W EIRP to 5W w dipolu.Powodzenia w łącznościach na 60m