Szkolenie: Podstawowy kurs łączności
Organizator: ObronaNarodowa.pl oraz krótkofalowiec
    SWL_SP5 pisze:

1. - Na jakiej podstawie pasjonaci ASG szkoleni są z łączności na pasmach amatorskich przez krótkofalowca i to jeszcze za pieniądze skoro firma RADMOR oraz HYTERA POLSKA (bezpłatnie) użycza swój sprzęt?..

2.- Skoro skutkiem szkolenia jest egzamin teoretyczny a potem praktyczny to finalnie delikwent dostaje papier z podstawowego kursu łączności, czyli.. pracy bez zezwolenia na urządzeniach radiokomunikacji amatorskiej?..

sp5re pisze:

Myślę, że pytania są retoryczne. Jak ktoś np. kol. sq8erb, podejmuje się szkolić niekrótkofalowców, to ma świadomość i zadba o to, by każdy aspekt szkolenia był legalny.

Na jakiej podstawie krótkofalowiec prowadzi płatne szkolenie z pracy na urządzeniach i pasmach amatorskich?

PODSTAWA PRAWNA:
Obsługiwanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, używanego w radiokomunikacji lotniczej, morskiej i żeglugi śródlądowej oraz w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, wymaga posiadania świadectwa operatora urządzeń radiowych.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydaje świadectwo operatora urządzeń radiowych na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu z wiadomości i umiejętności osoby ubiegającej się o świadectwo operatora urządzeń radiowych oraz po udokumentowaniu przez nią wymaganej praktyki.

.. czyli praca na urządzeniach i pasmach radiokomunikacji amatorskiej wymaga posiadania pozwolenia a jedynym organem w Polsce który może zrobić egzamin uprawniający do pracy na pasmach amatorskich jest UKE.

Krótkofalowiec może pracować na pasmach amatorskich ale nie jest uprawniony do przeprowadzania szkoleń z pracy na urządzeniach i pasmach radiokomunikacji amatorskiej.