Wzmacniacz mocy do 1,5kW?
Witam ponownie.

Mnie nie przerazaja wymiary bo mam wzmaniacz QRO.

Wzmacniacz w wojskowej wersji na TH430 zbudowany został dla wojska.

Ma duza moc i dlatego stosownie do wartosci tej mocy ma dobrane optymalnie radiatory , a co za tym idzie

ma taka a nie inna wage i wymiary.

Radiatory ich wielkość , sa bardzo ważnym elementem we wzmacniaczach tranzystorowych ,ponieważ musza przejąć duza ilość ciepla jaka pojawia sie na zlaczu tranzystora podczas nadawania.

....Gdy struktura ma temperaturę np. 155 °C, to róŜnica temperatur (gradient) pomiędzy chipem a chłodzeniem tranzystora jest tak duŜa, Ŝe tranzystor od strony radiatora moŜe miećw tym momencie temperaturę tylko w 58 °C!

•Gdy dodamy do oporu cieplnego wewnątrz tranzystora, rezystancję cieplnątranzystor -radiator, opór cieplny materiału radiatora i rezystancjętermicznąradiator -otoczenie, to moŜemy dojśćdo wniosku, Ŝe dla prawidłowego chłodzenia tranzystora musiałby być SSPA chłodzony powietrzem o maksymalnej temperaturze zaledwie 10 °C, na przykład.

Innymi słowy, duŜa liczba SSPA pracuje przegrzana!....

Przypomnienie, patrz link:

Sa dwie szkoły .

Pierwsza preferuje większe wymiary i wage, mniej wentylatorow ,niski poziom halasu.

Druga preferuje minimalizacje wymiarow i mniejsza wage, ale za to musimy zgodzić się na wieksza lczbe

wentylatorow i na większy hałas w pomieszczeniu.

Najwazniejsze dla nas jest to, abyśmy nadal mieli okazje korzystać z ofert firm zajmujących sprzedaza

sprzętu wycofanego z wojska.

Trzymajmy kciuki za szefow tych firm,aby nadal udawlo im się wynajdywać w skldach wojskowych jak najwięcej

fajnych urzadzen .

Ze swej strony ta droga składam Panom moje podziękowanie.

Dziekuje bardzo.

Przesylam 73 ,Jozek SP6FPH z wakacji we WROCLAWIU , czerwiec 2017.

P.S ChociaŜ prawidłowe chłodzenie SSPA wydaje się oczywiste, to przegrzanie tranzystorów mocy RF jest w projektach amatorskich jedną z najczęstszych przyczyn ich uszkodzeń!