Emisja JT65 i program JTDX
    sp8sn pisze:

    Cześć. Sporo czasu używam JTDX i uważam, że dekoduje najlepiej ze wszystkich dostępnych. Ma również przyjemny interface.
    Generalnie sygnał nadaje się w minutach parzystych lub nieparzystych. Zaczyna się od początku minuty, a kończy ok 46 sekundy. Więc od 46 sekundy do końca minuty będzie cisza. Na przykład:
    08:00 - 08:46 nadajesz CQ
    09:00 - 09:46 stacja odpowiada Ci podając lokator lub czasami od razu raport np -05
    10:00 - 10:46 Ty odpowiadasz potwierdzając raport np R-03
    11:00 - 11:46 Twój korespondent odpowiada RRR (lub RR73)
    12:00 - 12:46 ty przesyłasz 73
    i po łączności. Te 14-15 sekund to czas na dekodowanie, jeśli ktoś ma wolniejszy komputer, dożo sygnałów, słabe, dekodowanie może trwać kilka sekund.
    Nie bardzo rozumiem Twoje pytanie "czy praktykuje się minutowe opóźnienie". Oczywiście nie bo wszystko by się rozjechało. Cyba, że poczekasz kolejną minutę i nadasz w swojej, ustalonej minucie - oczywiście korespondent musiałby czekać. Nie wiem czy o to Ci chodziło. Pozdrawiam.


Zgadza się, że każda łączność JT65 powinna wyglądać właśnie tak, jak napisałeś. Problem w tym, że prawie całe 12 sekund zajmuje odczytywanie komunikatów i pierwsze komunikaty pojawią się od razu, a ostatnie pojawiają się najwcześniej pod koniec minuty (zostaje 2-3 sekundy czasu na kliknięcie odpowiedzi), a zdarza się, że jeszcze później a także po rozpoczęciu następnej (kiedy już musi być podjęta decyzja, na jakiej częstotliwości dźwięku i jaki komunikat chcę nadać). Właśnie w tej sytuacji wypada się z rytmu i ogólnej zasady prowadzenia takiej łączności. Jakby dekodowanie trwało 3-5 sekund za każdym razem, to problem by nie istniał. Pytając o to samo w innych słowach: Załóżmy, że jako ostatni komunikat jest CQ od stacji, która mnie interesuje. Czy w takiej sytuacji można odpowiedzieć w kolejnej minucie lub dwie minuty później, czy trzeba uznać, że łączność z tą stacją nie jest możliwa? Domyślam się (tego jeszcze nie testowałem), że w trakcie nadania odpowiedzi można włączyć przycisk "Filter" i wtedy kolejne komunikaty będą dekodowane znacznie szybciej, bo z wąskiego wycinka (chyba po to jest ta funkcja).

Skoro masz doświadczenie w JTDX, to czy testowałeś różne ustawienia dekodowania JT65 w oknie "Settings", zakładka "Advanced" i ramka "JT65 decoding parameters"? Chodzi o głównie liczbę prób i liczbę przebiegów dekodowania. Jak masz to ustawione, czy też odpowiednio "3" i "4", czy to zmieniałeś? Zauważyłem, że jak zmienię liczbę prób na 1, to program szybciej kończy wyświetlanie komunikatów, ale jest ich mniej, ale nie wiem, według jakiej reguły program dekoduje. Zauważyłem, że nie jest to prawda, że zaczyna od najsilniejszych komunikatów. Nie bardzo rozumiem, o co chodzi, że program próbuje kilka razy zdekodować to samo (domyślnie 3 razy).

Wolę zapytać kogoś doświadczonego oprócz czasochłonnego testowania działania na nagraniach z eteru, gdzie jeden test z jednym nagraniem jednej minuty trwa co najmniej dwie minuty (pierwsza na odtworzenie nagrania uruchomionego dokładnie w pełnej minucie i obserwacja zdekodowanych komunikatów, a druga na sprawdzenie, co program odczytał i zmianę ustawień do następnego testu).


  PRZEJDŹ NA FORUM