Antena Dublet Problem. Grzejące się wyjście skrzynki antenowej i skok SWR
    sp9nrb pisze:

    1. Kolego proponuję Anteny KF i UKF Bieńkowskiego. Tam jest podstawowa wiedza. Pytanie na forach to nie metoda nauki a ogłupiania.
    2. Przełączeń i strojeń dokonuje się na minimalnej mocy. Inaczej powypalasz ślizgacze i styki. Możesz spowodować potężne przepięcia niszczące kondensatory czy przebijające wszelkie cewki.
    3. Transformatory nawijane są wg. teorii transformatorów klasycznych lub linii długich. Różna w nich jest rola rdzenia i używany materiał. Najprostszy symetryzator zwany też symetryzatorem dla biednych to 10 - 15 zwoji RG-58 na rurce PCW o średnicy .5".
    4. Popatrz naprawdę co mierzy ten miernik. I sobie sam odpowiesz. Poprawny pomiar to na sztucznej antenie.
    5. To co widzi skrzynka antenowa to jest Z anteny przetransformowane przez linię zasilającą do zacisków wejściowych linii. Może to być wartość od 0 ograniczona fizyczną opornością drutów do kiloomów. Powoduje to, że elementy układu antenowego mają trudne warunki pracy i na byle czym nie można się opierać. Wiele elementów na zdjęciach wygląda identycznie ale ma całkiem różne parametry elektryczne np drut pojedynczo czy podwójnie lakierowany.Rodzaj tworzywa na izolacji.



Znam Anteny KF i UKF Bieńkowskiego i to fakt że jest tam bardzo istotna wiedza ale, z racji tego że nie mam zbyt wielu kolegów krótkofalowców z którymi można poruszyć tematy konstrukcyjne anten lub czegokolwiek, a ci których znam nie mają wiedzy i praktyki . Do klubów nie uczęszczam bo nie mam na to czasu, dla tego pytanie zadałem tutaj i już kilka odpowiedzi się znalazło co poprowadziło mnie w odpowiednim kierunku. Racją jest że czasami niektóre wątki mogą ogłupiać ale tym razem uważam że dostałem odpowiednie odpowiedzi żeby dalej szukać wiedzy.
Jeżeli chodzi o przełączanie indukcji i strojenie układów robię to na mocy 5-10% .
Co mierzy miernik? Wg schematu chyba moc wejściową , ale nie wiem tego na 100% ponieważ pokazuje on różne wartości. Gdy wiemy że radio ma 100-120 W a miernik pokazuje 50 przy zestrojeniu anteny na 1:1 to zapytałem dla czego tak się dzieje i dla czego jest taka różnica w pomiarach. Dla tego pytanie zadałem czy mierzy wejście czy wyjście żeby się upewnić.


Sumując działanie anteny po przez dopasowanie przez moją skrzynkę, czy to bezpośrednio podłączona linia do zacisków , czy też przez balun 4:1 czy 1:1 , w 95% dowołuje się do każdej dalekiej stacji, nawet do tych słyszalnych na granicy szumów . Raporty jakie dostaje od stacji dx to 55-57 i nawet w europie rzadko dostaje 59 , tylko 55-57. Mało tego w bardzo wielu przypadkach przebijam się przez Pile-up europejski .
Mam to szczęście że w moim terenowym QTH ( tutaj testuje pionowego dubleta) mogę wieszać co chcę i jest masa miejsca i wysokich drzew .
Ktoś zaraz powie że jak są warunki to i z widelca można nadawać. Niestety takie myślenie kończy się tym że dana stacja wiesza drut , kupuje QRO i robi za bicon . Wczoraj miała miejsc zabawna sytuacja gdzie stacja z Indonezji byłą odbierana przez ze mnie na 59 , wołała CQ ale nie odpowiadała nikomu bo nikogo nie słyszała. Nie wiem z jakiej anteny ktoś tam nadawał ale brzmiało to dosłownie jak bicon który nadaje a nie odbiera.
Mogę każdemu polecić tą antenę, łatwa , i skuteczna na pewno w pasmach 40-20-17-15m , przy byle jakiej skrzynce antenowej gdzie straty za pewne są bliskie 40-50% . Ciekawe jakie wyniki by były gdybym miał dopasowanie z prawdziwego zdarzenia.
PS na 80m lokalnie też można z tej anteny pracować , nie wiem jak by było z pracą DX bo nie robiłem takich łączności. Lokalnie na pewno bardziej skuteczny będzie 20m Long Wire

Jeszcze raz bardzo dziękuję kolegom za wypowiedzi i pomoc.


  PRZEJDŹ NA FORUM