Z czego się uczyć?
    dino1984 pisze:

    Koledzy, zamierzam zrobić w końcu świadectwo i pozwolenie radiowe. Ze strony UKE pobrałem zestawy pytań i trochę się zmartwiłem - nie bardzo wiem z czego się uczyć, zwłaszcza zagadnień z zakresu radiotechniki (heterodyny i inne takie).
    Jest jakiś podręcznik do nauki do tego świadectwa?

    Z góry dzięki.

Kolego @dino1984, jak to był kiedyś łaskaw powiedzieć Einstein ,,Wszystko należy upraszczać jak tylko można..." stąd weź poprostu i wykuj te testy ze strony UKE. Przy ,,nauce" schematów blokowych to niestety ciężkie ale da rade to zrobić(fotograficzna pamięć + pewne zależności są do wychwycenia).
Odpowiedz sobie na jedno proste pytanie: Po co podchodzę do egzaminu na Świadectwo Operatora?
Ano po to podchodzę, żeby MIEĆ KWITA I UCZYNIĆ ZADOŚĆ PRZEPISOM - tak naprawdę to ten ,,egzamin" właśnie po to jest. Aby uczynić zadość przepisom. Sama ,,wartość merytoryczna" tych pytań jest taka no dość wątpliwa bo durnoty w stylu ,,Pierwszym Prezesem PZK był Janusz Groszkowski" albo ,,Przy ładowaniu akumulatora należy odkręcić jego korki" to są z pewnością informacje przydatne...gdzieś komuś , do codziennej dobrej pracy na pasmach przydatność ich jest ŻADNA. No ale jak to tak, żeby Krótkofalowiec nie widział , że CEPT wydaje DECYZJE, ZALECENIA i RAPORTY. To są informacje bez których nie wolno zasiąść do radia.
Pointa jest taka: Nie szukaj problemów tam gdzie ich nie ma. Zakuj te pytania, zdaj egzamin, uzyskaj KWITY i dopiero mając w ręku świadectwo i pozwolenie ucz się tej części radiotechniki, która będzie dla ciebie ciekawa - jedni lubią budować TRX i anteny, jeszcze inni lubią robić łączności przez księżyc albo gadać z ISS a są i tacy co lubią sobie popracować emisjami cyfrowymi lub SSTV a konstruktorka ich nie interesuje - chodzi o to, że Krótkofalarstwo jest tak szerokim zagadnieniem, ze nie sposób ,,nauczyć" się go całego.
Protip ode mnie: Naucz się alfabetu fonetycznego ICAO bo egzamin to też ,,rozmowa" z komisją (symulacja łączności) i tam właśnie literowanie się przydaje. Co do publikacji: Polskie książki odpuść sobie już na starcie - te które są są stare i wiedza tam już w dużej części jest leciwa i nie przystająca do realiów. Lepsze są wydawnictwa zagraniczne np. Seria Gerhard-a Moltrecht-a DJ4UF albo publikacje ARRL ale na to przyjdzie czas jak już fizycznie papiery będziesz miał w ręku bo będziesz się uczył bez ciśnienia. Na dziś mamy baze pytań w internecie i to jest dobre bo wiesz czego się spodziewać - wkucia pytań i tak nie unikniesz bo na egzaminie są tylko te pytania z bazy.

Twoje pytanie uwidacznia nam wszystkim jeszcze jedną rzecz a mianowicie to, że edukacja krótkofalarska i szkolenie nowych leży i nawet już nie kwiczy - nie ma ani materiałów(prawie bo są na szczęście nieliczne wyjątki) ani nie ma systemowego przygotowania osoby wchodzącej w grono krótkofalowców.

P.S. Poza wryciem na pamięc tych pytań z bazy zobacz sobie na YouTube jeszcze filmiki chłopaków z Hackerspace Kraków pod hasłem ,,kurs krótkofalarski" to ci informacje usystematyzuje choć trochę.
Także teraz zapisuj się na sesje i jak dobrze wszystko ogarniesz to do grudnia będziesz miał już znak.


  PRZEJDŹ NA FORUM