Wiezienie za nasluchiwanie :)
[quote=sp6ryd]
ale niektórzy mogą twierdzić i trudno będzie im odmówić racji że [słuchając] "podłączał się do sieci telekomunikacyjnej" - bo ten zestaw stacji bazowych i mobilnych oraz uzgodnione częstotliwości pracy, kryptonimy i aliasy niewątpliwie siecią można nazwać - gramatyka podpowiada, że samo "podłączanie" (tu: wybranie częstotliwości i włączenie radia) wystarczy by uznać czyn za wypełniający znamiona cytowanego paragrafu
[/quote]

HF1D pisze:

Gratulacje.
    Czy jak niektórzy bedą twierdzic, ze należy Cię powiesić to też skwitujesz to słowami "trudno odmówić im racji"?
    Co do gramatyki to raczej kiepsko. Pokaż mi jakikolwiek słownik który wybranie częstotliwości w radiu nazywa podłaczaniem się.
    Chyba że wg PRL-owskiej doktryny prawnej definiującej słuchanie "Wolnej Europy" jako działalność antypaństwową.

Idąc za Twoim tokiem myślenia, posiadanie dongla SDR jest też przestępstwem.

Bo niestety, zaproponowane przez Ciebie, posługiwanie się gramatyką w interpretacji prawa nie wystarczy. Nie jestem prawnikiem ale, jestem przekonany że w różnych okolicznościach spotkał byś się z różną interpretacją.

Jeśli twierdzisz, że całkowicie legalny są feedy do Internetu odebranych pozycji samolotów (ADS-B), statków (AIS), WebSDR z możliwością przestrajania na pasma służb profesjonalnych - To czemu w Polsce ich tak mało. Czemu, nawet Tu na tym form, piętnuje się publikowanie wykazu częstotliwości. Pamiętam ze szkoleń krótkofalarskich, że nie chodzi o 'posiadanie', 'przypadkowe wstrojenie się' w te częstotliwości - kiedy wystarczy zachowanie w poufności faktu, okoliczności i treści informacji (chyba jednak ciągle w obecnym prawie, pomimo wielu zmian, dalej jest to niekaralne). Jeśli zaś robisz to intencjalnie, choćby poszukując częstotliwości czy to na forach czy skanując celowo się w nie wstrajasz a są to częstotliwości należące do "mobilnych sieci" - o taką interpretację mi chodziło. Artykuł był zmieniony właśnie w tym zapisie. Zobacz wersję z przed 2008. Wtedy musiałeś "otwierać zamknięte i przełamywać" lub "posługiwać się urządzeniem" dziś wystarczy, że "podłączasz się do sieci" a nie jesteś do tego uprawnionym. W definicji "sieci" i w definicji "podłączania" bezmiar interpretacji. A że ścigane na wniosek pokrzywdzonego to musi być i "wykryte" i musi być i "szkoda". Opisujesz sytuacje, w których tych elementów nie ma.

przykłady "sieci" https://uke.gov.pl/pozwolenia-radiowe-dla-klasycznych-sieci-radiokomunikacji-ruchomej-ladowej-5458

Broadcast "RWE" raczej do 'sieci' nie należy bo ilość węzłów odbiorczych jest tak samo nie pewna jak i nie zdefiniowana.