Kij w mrowisko, wiosło w szambo.
    Cinol76 pisze:

OK przyznaję. Post był istotnie zaczepny.
    A teraz rozwinę myśl.
    Skąd ktoś kto tylko obserwuje jak się łowi ryby ma wiedzieć, czy wędkarstwo jest dla niego?
    Skąd ktoś kto nigdy na motocyklu nie jeździł, ma wiedzieć że to jest dla niego?
    Skąd ktoś... tu wpiszcie sobie dowolne hobby którego uprawianie wiąże się z kwitami.

Rozumiecie teraz, do czego piję?

Osobiście bardzo mnie cieszy, że obecnie egzamin to formalność (może się wyrobię i przystąpię a może nie...zobaczymy), cieszy mnie że mogę kupić za psi grosz takiego Baofenga i go pomacać, posłuchać co w eterze piszczy bez "czołgania się", że mogę nasłuchiwać całego pasma bez licencji sprzętem na który mnie stać (tuner do komputera).
    W stosunku do spuścizny po komunistycznym betonie JEST DOBRZE. I piszę to bez grama kpiny.
    Mogłoby być lepiej.
    Nie mówię o całkowitym zniesieniu pozwoleń bo to utopia, ale fajnie by było gdyby zainteresowany wyrabiał książeczkę jak niegdyś na CB.
    Jak nafika - książeczka z powrotem. Nafika drugi raz - grzywna lub więzienie.

Oczywiście że "moje zdanie jest najmojsze" ale jestem ciekaw zdania Kolegów - czy to by przeszło?

Bo pomarzyć można.

Dobrze prawisz Kolego Cinol76. Problem wielu Krótkofalowców jest jeden - dotyczy to szczególnie tych z zaawansowanym stażem pasmowym - zbytni że tak to prowokacyjnie określę ,,onanizm radiowy". Chodzi o to, że często dorabia się niepotrzebną ideologię do czegoś, gdzie tej ideologii być nie powinno.
Stąd mamy często wrzaski typu ,,Terminowanie w klubie jedyną prawdziwą drogą do Krótkofalarstwa", ,,Cymbałradio to nie radiokomunikacja - to piractwo" , ,,Bez licencji SWL nie jesteś prawdziwym radioamatorem" , ,,Łączności cyfrowe? DSTAR, DMR, FUSION? A komu to potrzebne - CW one and only" , ,,Jak to tak iść na egzamin operatorski ,,z ulicy"? Bez zgody Klubu/PZK? Bez logu z nasłuchów? I jeszcze do tego zdać ten egzamin? Toż to abominacja i tak się nie godzi", ,,Wybór zaku? A po co to komu? Tylko znaki ,,z przydziału" są OK" i wiele innych. Już nawet nie mówie o zachowaniu niektórych ,,kolegów" na pasmach w stosunku do młodych nadawców.

A tak naprawdę po co dziś jest ten ,,egzamin" na świadectwo operatora? Jest on po to, żeby wymusić na osobie chcącej dotknąć radio przyswojenie sobie pewnej elementarnej wiedzy co wolno a co nie uchodzi. Podobnie jak w innych ,,profesjonalnych" służbach. Tylko tyle. I tu nie trzeba dorabiać ideologii w stylu terminowania, klubu etc. - wystarczy wkuć pytania i zdać egzamin.
A potem mając już świadectwo operatora można sobie wybrać tę część krótkofalarstwa, która daną osobę najbardziej interesuje. Jeden lubi konstruować własne TRX, ktoś inny buduje anteny a jeszcze ktoś inny zadowala się łącznościami z kumplami na przemienniku z radia ręcznego. Są też osoby, które robią papiery tylko po to aby słuchać i móc posiadać w domu TRX.
Co ciekawe egzamin na świadectwo operatora w służbie amatorskiej wcale nie jest najprostszym z puli egzaminów radiowych - w służbie lotniczej egzamin to 12 pytań z puli 40 zdawany na komputerze. Żeby zaliczyć trzeba uzyskać 8 punktów. I jakoś nikt problemu nie robi z tego, że piloci i kontrolerzy lotów nie są dostatecznie dobrze wyszkoleni i ,,przeegzaminowani". I to jest dobre. Bo ten urzędowy egzamin to zawsze tak naprawdę tylko początek drogi do zgłębiania wiedzy.

Ponadto biorąc pod uwagę, że dziś tak naprawdę baza ,,szkoleniowa" w zakresie krótkofalarstwa leży - brak jest zarówno publikacji dostosowanych do postępu technologicznego(i nie ABC Krótkofalowca to już nie ten poziom technologiczny), jak też brak bazy dydaktycznej w postaci centrów szkoleniowych. Oczywiście są wyjątki, niemniej jest ich na tyle mało, ze można je traktować jako błąd statystyczny.
======================================================================================================================================================
No ale przecież skoro jakoby ,,dach nie przecieka" to po co cokolwiek robić - lepiej poklepać się po pleckach, wypiąć pierś po ordery i pobrylować w radiu.