Kabel koncentryczny RFS Lcf12-50j Cellflex vs Andrew heliax ldf4-50a. Proszę o opinię .
RFS to firma niemiecka równie popularna i dobra jak Andrew. W Polsce z powodu bliskości i w związku z tym tańszego transportu częściej niż Andrew można spotkać na dużych obiektach Emitela kable RFS o bardzo dużych średnicach nawet 6 i 1/8 cala. Przy średnicach 1/2 cala spotykane są różne firmy i ani Andrew ani tym bardziej RFS nie jest monopolistą.
Oprócz parametrów ogólnie znanych w kablach instalacyjnych należy zwracać uwagę na parametr: dopuszczalny promień zginania. W kablu o którym jest mowa jest to 3 cale jednorazowo (bez możliwości prostowania i ponownego gięcia bez utraty parametrów) oraz 5 cali wielokrotnego gięcia i prostowania. Kabel piankowy zginając zanadto można bezpowrotnie uszkodzić. Powyższe ważne także przy buchtowaniu kabla do transportu samochodem. Jeżeli przy antenie występuje konieczność gięcia w większym stopniu lub występuje podział mocy na części anteny (piętra i ściany) na tzw. jumpery stosuje się bardziej podatny na gięcie ale trochę bardziej stratny kabel instalacyjny jumperowy rozpoznawalny po tym, że jest korugowany (karbowany) gęściej.

PS. Kable instalacyjne są trwałe i te piankowe można stosować używane w celach hobbystycznych. Należy tylko uważać przy zakupie na rodzaj korugacji, czy jest helikalny (śrubowy) czy pierścieniowy. Zarówno Andrew jak i RFS dwadzieścia lat temu i dawniej powszechnie produkowali kable z korugacją śrubową. Nowe wtyki do tych kabli są bardzo drogie i per saldo może wyjść drożej niż dla nowych kabli pierścieniowych.


  PRZEJDŹ NA FORUM