Przeciwwagi przy antenach GP. BHP i Ppoż.
Jeszcze jeśli chodzi o napięcie na przeciwwagach. Jeżeli masa (ekran) fidera, jak i przeciwwagi, są uziemione w punkcie zasilania wertikala, to potencjał na przeciwwagach będzie zerowy, taki jak potencjał ziemi (i o to chodzi, bo nie chcemy spadków napięć na przeciwwagach, lecz powierzchnię niskoimpedancyjną ("ground plane") zastępującą idealną przewodzącą masę).
Jest możliwe jednak że się jakieś napięcia wyindukują na przeciwwagach podczas nadawania wskutek tego że są one izolowane od ziemi. Biorąc pod uwagę jednak dużą stratność i tłumienie pobliskiego gruntu, i przede wszystkim ich uziemienie na początku i na końcu, sądzę że problem groźnych napięć na przeciwwagach nie wystąpi.
Inna sprawa to napięcia na wertikalu, które mogą być wysokie szczególnie w węzłach prądowych (np. na czubku anteny). W punkcie zasilania wertikala napięcia nie będą przerażająco wysokie (zakładam że jest to antena o niskiej impedancji coś w rodzaju 1/4L, bo inaczej nie byłoby kwestii przeciwwag), ale oczywiście też należy tam ograniczyć dostęp i zabezpieczyć.

Jeśli chodzi o tą antenę dwupasmową rosyjską z podanego linku, to jest to inna kwestia. Tam potrzebne są rezonansowe przeciwwagi (radials) i one nie mogą być położone na ziemi tylko uniesione nad nią. Przy położeniu na ziemi nie będą już rezonansowe ze względu na tłumienie gruntu, a moc tam dostarczona pójdzie na jego ogrzewanie.

Powodzenia!


  PRZEJDŹ NA FORUM