Icom IC-7610
Prawdziwa gwiazda nadchodzi
    Ares pisze:





W pierwszym filmie jest źle przeprowadzony test, choć pokazuje niedobrą pracę AGC w IC-7610. Inżynierowie Icoma powinni chyba zmniejszyć wzmocnienia swych pętli AGC kosztem niewielkich wahań rzędu 1 dB na wyjściu m.cz. - te ich pętle ewidentnie są niestabilne (piki), dotyczy to też wielu modeli innych producentów. Co źle zrobiono na filmie? Przede wszystkim nierówno poustawiane progi AGC - w większości porównywanych modeli próg AGC jest powyżej szumów (popieram takie ustawianie), a chyba jedynie w Icomie i K3 są poniżej (tylko w tych przypadkach AGC pracuje na szumach, co jest podatne na piki). Miejsce progu ładnie widać na oscylogramach. Poza tym wyraźnie słychac, że w Icomie jest ustawiona najszybsza stała czasowa AGC, co też zwiększa piki. Na trzecim filmie od 13:10 widać jak ustawienia AGC potrafią zmienić obraz – IC-7610 wypada tu wyraźnie spokojniej od TS-590S.

Drugi film chyba porównuje dzwonienie filtra DSP. Na Icomie wychodzi to dużo gorzej, ale zapewne dlatego, że jest tam załączony stromy filtr Sharp, choć na filmie widać, że wciąż mniej stromy jak w SunSDR. Przy Soft kosztem nieznacznego pogorszenia wsp. kształtu brzmieniowo będzie tak samo jak porównywany SDR, przynajmniej tak to słyszę w moim IC-7410, gdzie przy Soft mam wsp. kształtu wciąż na dobrym poziomie 1.59 @ 500 Hz (1.4 przy Sharp). W zawodach używam filtra Soft.

Nawiasem mówiąc idealny porównawczy test to chyba taki, kiedy spotyka się dwóch właścicieli porównywanych modeli i każdy z nich nastawia swój tak, aby pokonać przeciwnika oczko Cieszy jednak, że pojawiają się filmy z audio pobranym wprost z TRx-a, a nie przez głośnik wesoły

Poniżej zamieszczam spostrzeżenia i porównania z IC-7300 bazujące na Sherwood Engineering HF Test Results.

Filtry IF w obu modelach są bardzo dobre, wsp. kształtu 1.36 @ 2.4 kHz i 1.27 @ 500 Hz (w IC-7300 kolejno 1.48 i 1.29). Zasadnicza przewaga IC-7610 dotyczy tłumienia poza pasmem 110 (rewelacyjne) vs 85 dB (bardzo dobre).

Dalej mamy dynamikę 3-go rzędu, czyli DR3, który przy najkorzystniejszych nastawach radia jest na bardzo dobrym poziomie:
20 kHz: 98 vs 103 dB
5 kHz: 98 vs 95 dB
2 kHz: 98 vs 94 dB
więc nieco lepiej niż w IC-7300.

Odporność na blokowanie, czyli BDR objawiane przez lampkę OVF jest na słabym poziomie 124 dB przy odstępie 100 kHz. W IC-7300 jest niewiele gorsze 123 dB. Po cichu liczyłem na to, że IC-7610 zbliży się do Flexa z serii 6000 mającego ok. 129 dB. Dla porównania klasyczne superheterodyny mają BDR, zdefiniowany jako blokowanie objawiające się 1 dB-ową kompresją sygnału użytecznego, na poziomie średnio 135 dB, a w skrajnych przypadkach 145 dB. Dodatkowo takie radia wchodzą w przester płynniej, nie tak dramatycznie jak zjawisko OVF w SDR-ach.

Różnica w BDR przekłada się bezpośrednio na poziom zakłócających stacji nie powodujących przesteru OVF odbiornika, szczególnie dotyczy to częstotliwościowo dalszych, ale silnych stacji radiofonicznych itp. Przykładowo, jeśli ustawimy we Flex 6000 taką samą czułość MDS jak w IC-7610, będzie on w stanie odbierać bez OVF w sąsiedztwie zakłócających stacji o 129 – 124 = 5 dB mocniejszych niż w Icomie. Mówimy tu o stacjach oddalonych o 100 kHz lub więcej, bo w takich warunkach podawana jest BDR w tych pomiarach. W przypadku IC-7300 lampka OVF zaświeci się „wcześniej”, dla stacji zakłócających słabszych, ale tylko o 1 dB w porównaniu do IC-7610. Reasumując, jeśli podany przez Sherwooda pomiar BDR dobrze odzwierciedla stan rzeczy, od czasu wydania IC-7300 Icom niewiele zrobił w temacie OVF. Warto jeszcze poczekać na pomiary ARRL Lab.

Dalej Sherwood podaje szum fazowy, który w IC-7610 jest lepszy (mniejszy) średnio o 10 dB.

Ostatnim ważnym parametrem w tym teście jest czułość odbiornika.

Czułość MDS obu Trx jest bardzo dobra i jednakowa, maksymalnie wynosi -142 dBm @ 14 MHz, BW 500 Hz, Pream2 = On. Bez Preamp w obu Trx MDS spada do ok. -130 dBm, co jest dużo czulej od Flexów, gdzie jest ustawione bardziej marketingowe ok. -120 dBm. Icom jakby ustawia standardową czułość (próg AGC) bez Preamp na warunki wiejskie bez tła, natomiast Flex robi to bardziej pod miejskie tło i… zapewne też pod kątem zmniejszenia OVF oczko Ogólnie mówiąc normalnie przy RF GAIN = godz. 12 próg AGC jest na poziomie S0, bo w większości Trx-ów S-metr oparty jest o sygnał błędu AGC sterujący wzmocnieniem VCA, ale pokretłem RF GAIN można to zmienić. Osobiście w swoim IC-7410 zawsze ustawiam próg ok. 6-10 dB nad szumem tła (na S-metrze wskazanie w postaci wychyłu constans np. na S7 w pasmie 80 m), dzięki czemu próg ten spełnia swe zadanie - tło nie daje po uszach. Po to właśnie jest próg AGC, aby znajdował się między szumem, a sygnałem. Jesli ustawimy próg poniżej szumu tzn. szum podbija S-metr, to kasujemy próg (mamy AGC bez progu).

W IC-7300/7610 znaczenie RF GAIN jest podwójne, bo operuje też na w.cz. przed ADC (diody PIN), dzieki czemu potencjometrem tym można też podwyższyć poziom zadziałania OVF liczony w uV lub dBm. W IC-7410/7600 i wielu innych ta korzyść jest mniejsza, bo tam RF GAIN nie operuje na w.cz. przed mieszaczem, ale na p.cz. (ma to zalety związane z liczbą szumową radia, która pogarsza się w mniejszym stopniu przy skręcaniu RF GAIN), ale jak już, można tam użyć tłumika. Przykładowo jeśli w IC-7300/7610 ustawimy próg AGC o 6 dB wyżej od szumu, to w porównaniu do sytuacji bez progu otrzymamy:
1) Uspokojenie tła o 6 dB.
2) Możliwość pracy bez OVF przy zakłóceniach o 6 dB wyższych (2 razy w uV).
Niestety na filmach wielu pracuje bez progu AGC.

Reasumując, mimo iż IC-7610 ma bardzo dobre i zasadniczo lepsze od IC-7300 parametry, to jednak nie dotyczy to kluczowego BDR przekładającego się na OVF, który jest wciąż na poziomie porównywalnym z IC-718 zaskoczony To niedobre wieści jak na sprzęt, który nie można już okreslać mianem „działkowego”.


  PRZEJDŹ NA FORUM