T2FD na dachu bloku
Jest jeszcze jedna rzecz, jeśli dopasujemy dipol do wyższego pasma niż projektowe pojawia się wiele listków pasożytniczych , o ile możemy mówić o większej sprawności dipola to niestety niekoniecznie wypromieniujemy naszą moc w pożądanym kierunku w T2FD efekt ten występuje w mniejszym stopniu więc zagęszczenei energii w głównej wiązce jest większe.


[/quote]

Przykro kolego ale powtarzasz rzeczy przedstawione opisach papierowych. Oczywiście dipol dostrojony do częstotliwości większej niż jego długość półfalowa ma wiele listków. Tylko zapomniałeś dodać, że są 4 listki główne o zysku od 3-6 dB odchylone od osi dipola od około 45 do 10 st. Co wynika nie tylko z obliczeń ale i praktyki ponieważ antena powyżej 7 MHz preferuje bliski i daleki wschód, kraje północnego Bałtyku. . Natomiast na 50 MHz Idą Włochy Hiszpania, Irlandia, WB (ograniczenia na wschód wynikają z konfiguracji i zabudowy terenu). na 3.5 MHz i 7 MHz preferuje kierunek prostopadły do osi. Oś anteny płn płd.
Zresztą zobaczmy co mają (mieli) profesjonaliści. Mając czas można zrobić wycieczkę po Warszawie i zobaczyć jakie tam mają zainstalowane anteny na dachach ambasad. A przecież tamte budynki też mają ograniczoną wielkość. Albo jeszcze co mają na lotniskach oraz lotniskowych punktach łączności dalekosiężnej z samolotami po za zasięgiem łączności UKF (tam dopiero są ciekawostki).
Inna sprawa. Jest w tej chwili dość gęsta sieć websdr-ów. Bez problemu można ocenić sprawność ogólną posiadanego systemu antenowego, jego preferencje kierunkowe. Jeżeli porównany to z kilkoma innymi kolegami mieszkającymi w pobliżu to mamy odpowiedź na nurtujące pytania.


  PRZEJDŹ NA FORUM