Łączność, Radio - Młodych to mało interesuje…
W całym tym 'zamieszaniu' krótkofalarstwo - internet pominięty został jeden niezwykle istotny czynnik.
Wybaczcie że nie będę na siłę tłumaczył na polski, pewnie jest na to jakiś fachowy termin.

Chodzi o instant reward - tak są skonstruowane portale społecznościowe, yt itd itp.
Pamiętacie jak czekaliście na kolejny odcinek Psa Cywila?

Teraz nie trzeba czekać, film na jakimśfixie puszczasz od razu, kiedy chcesz, cały sezon na raz, póki nie uśniesz.

Chcesz zainteresować młodych krótkofalarstwem?
Pokaż im instant reward, nie mów np. o stażu SWL bo w tym momencie już przegrałeś z instagramem czy co tam teraz jest na topie.

Ostatnio na DMR ktoś robił krótkie pokazy dla dzieciaków w szkole, włączył radio i w każdej klasie przeprowadzał krótkie QSO, i dzieciaki mogły zbiorowo krzyknąć do mikrofonu. Słyszały odpowiedź na ten "krzyk" - instant reward. Gdyby jeszcze był czas żeby kilkoro pogadało indywidualnie, samemu, ten instant reward byłby silniejszy, w tym momencie dopamina wygrałaby z instagramem. Bo tak to działa, interakcja z portalami społecznościowymi wyzwala dopaminę u tych dzieciaków dokładnie tak samo jak u nas, kiedy ktoś odpowie na nasze CQ. Ale już przyglądanie się jak MY to CQ podajemy i ktoś nam odpowiada tej dopaminy u przyglądającego sie nie uwalnia. Brak instant reward, w efekcie brak zainteresowania.